Zdraví a dehydratace
Tekutý chleba, černé mléko a převlečená žízeň
Když v roce 1979 vypukla v Íránu revoluce, zavřeli doktora Fereydoona Batmanghelidje jako politického vězně do věznice Evin, která patří mezi nejobávanější na světě a kde, během revoluce a po ní, zemřely desítky tisíc vězňů. Vězňové, vystavení strašlivému stresu, dostávali žaludeční vředy a spoustu dalších nemocí.
Jednou v noci zavolali doktora k muži s ochromující bolestí z peptického vředu. Muž byl v křečích a nemohl ani chodit. Fereydoon neměl žádné léky, které by mu mohl podat, a tak mu dal vypít alespoň 2 sklenice vody. K jeho překvapení do 8 minut vězňova bolest zmizela! Muž se začal usmívat od ucha k uchu a ptal se, co má dělat, když se bolest vrátí? „No, pijte více vody", odpověděl Fereydoon.
Událost vzbudila jeho zvědavost, a proto nařídil nemocnému, aby každé 3 hodiny vypil 2 sklenice vody. Muž to udělal a po zbývající 4 měsíce ve vězení byl absolutně bez bolesti.
Fereydoon pak měl příležitost realizovat jedinečný výzkum o vlivu vody na naše nemoci a zdraví. Vězení Evin se neplánovaně ukázalo jako ideální „stresová laboratoř". Strašlivé podmínky ve vězení měly za následek mnoho onemocnění a Fereydoon, inspirovaný předchozí zkušeností, provedl rozsáhlý výzkum účinků vody pro předcházení a zmírnění mnoha bolestivých, degenerativních onemocnění. Úspěšně tak pomohl více než 3 000 spoluvězňů - pouhou čistou vodou!
Výzkum doktora natolik pohltil, že když mu nabídli předčasné propuštění, odmítl a rozhodl se zůstat ve vězení další čtyři měsíce a dokončit svůj výzkum vlivu dehydratace na krvácející vředové choroby. Celkem tak strávil ve vězení Evin dva roky a sedm měsíců.
Po svém propuštění z vězení v roce 1982 Fereydoon utekl z Iránu do Ameriky, kde na University of Pennsylvania pokračoval ve svém výzkumu, jaký vliv má chronická dehydratace na lidské tělo. Jeho objevy byly velmi revoluční.
Zjistil, že když máme nedostatek vody v těle, tělo nám to signalizuje tím, že produkuje bolest. Mnoho degenerativních onemocnění, včetně astmatu, artritidy, hypertenze, anginy pectoris, lupénky a roztroušené sklerózy, je způsobeno chronickou dehydratací.
Zkusím to vysvětlit srozumitelně pro každého. Naše tělo je ze 60% voda. Nejvíce vody je v krvi - 91% a v mozku - 80%. I kosti jsou z 25% voda. Když máme správné množství vody, naše buňky jsou napnuté jako zralé broskve na stromě a všechny funkce uvnitř buňky fungují bezvadně.
Při nedostatku vody se z buněk jako broskve stávají buňky jako sušené švestky. Stávají se z nich „křížaly".
Vysušené buňky fungují jiným způsobem, než buňky napité. Neplní svoji funkci správně. Také se nedokáží vypořádat se svým toxickým odpadem, toxický odpad se hromadí a buňky volají do mozku o pomoc. Vnímáme to jako bolest. Tuto informaci nám zprostředkovává histamin, což je nervový mediátor, zodpovědný za regulaci vody a řízení sucha v těle.
My potom jdeme k lékaři a on nám dá prášky na bolest. Prášky na bolest obsahují antihistaminika, což znamená, že umlčí histamin. Jinými slovy, problém nám zůstává, jenom náš mozek už o něm neví, protože se k němu ta informace o problému nedostane. Dehydratované buňky pak neplní svoji správnou funkci tak dlouho, až dojde k opotřebování kloubů a artróze, nebo špatné funkci kůže a lupénce atd. atp.
Fereydoon například vysvětluje, že astma je obrana těla před ztrátou vody. Voda je nejcennější složkou v našem těle. Dýcháním ztratíme cca 1 litr vody denně. Když jsme dehydratováni, tělo svírá průdušky a omezuje dýchání, aby zabránilo dalším ztrátám vody.
Zdravotníci to označili pojmem astma (čemuž lidé nerozumí), našli chemické látky na uvolnění dýchání (takže tělo se dále dehydratuje) a udělali z toho byznys. Miliardový.
Žádný lékař vám neporadí „Pijte více vody", protože z toho pro něj nekoukají žádné peníze.
Pití dostatečného množství vody je tedy řešením na mnoho zdravotních problémů. Funguje jako odstraňovač bolesti a jako preventivní léčba. Vyzkoušejte to! Koneckonců - je to skoro zadarmo a nic neriskujete.
Četl jsem příběh ženy, která přiměla svoji maminku a tchyni (obě přes 80 let) pít dostatečné množství vody a obě mohly vysadit své „sady" prášků.
Když začal doktor Fereydoon publikovat výsledky svých výzkumů, svět lékařů mu odmítl naslouchat. Odpověděli mu, že on nechápe, o co tady jde a že jsou spokojeni s tím, jak lidi léčí. Nepomohla ani intervence u prezidenta Clintona.
Dehydrataci si způsobujeme nevědomě a neúmyslně, protože nám o tom nikdo neřekl. Chybí nám vzdělání a informace.
Fereydoon proto začal psát knihy, aby se ty informace dostaly mezi lidi. Výsledky svého výzkumu publikoval ve své knize "Mnohá volání vašeho těla po vodě" a v dalších pěti knihách.
Poselství doktora Fereydoona Batmanghelidje světu je: „Nejsi nemocný - máš žízeň. Neřeš žízeň léky."
Můžeme tedy parafrázovat: Bolest je převlečená žízeň. Hurá, jdeme hasit!
Když dostanou žízeň dospělí, vytáhnou pivo. Děti si otevřou limonádu.
„Máme dostatečný příjem tekutin, na nás dehydratace neplatí".
Opravdu?
Doktor Bukovský k tomu uvádí:
Když tekutina obsahuje příliš mnoho přísad (cukr, aromata, barviva apod.), vstřebávání přes sliznici střeva probíhá pomaleji nebo minimálně, protože tyto přísady ji do krve „nepustí". Důsledkem je málo vody v krvi a pocit žízně, navzdory velkému množství vypité tekutiny. Tyto nápoje nemohou uspokojit potřeby organizmu. Obsahují sice vodu, ale v této vodě jsou rozpuštěny všechny ty barvy a příchutě a ony se „své" vody jen nerady zbavují. Drží se jí v organizmu zuby nehty a všude ji následují. Organizmus tak nedostane čistou vodu, ale barevný, ochucený roztok, který v podstatě nemůže použít.
Jinými slovy, nasycený roztok již není schopen rozpustit a pojmout další látky. Ve škole jsme díky této zákonitosti vyráběli krystaly, pamatujete? Rozpustili jsme ve vodě drcenou modrou skalici. Když byl roztok nasycený, nebylo možné rozpustit další. A pak jsme nechali vodu vypařovat a modrá skalice se začala zase z vody vylučovat a vytvářela krásné krystaly.
Označení „tekutý chleba" pro pivo je tedy docela výstižné. Stejně jako označení "černé mléko" pro limonády, jak jim u nás říkáme. Ani v jednom případě se pro tělo nejedná o zdroj vody. Dobrá je jenom čistá voda - a bez bublinek (nesycená).
Řekli jsme si, že naše tělo nemůže dobře fungovat bez vitamínů, minerálů a fytonutrientů. Čistá voda je tím dopravním prostředkem, který tyto dobroty buňkám dopravuje. Nedostatek vody nebo voda nasycená chemikáliemi a barvivy (kde již pro tyto látky není místo) znamená, že se tato mikrovýživa k buňkám nedostane.
V Americe je 17 milionů dětí, které mají astma - a toto číslo stále roste. Stejně roste i ve všech ostatních "civilizovaných" zemích. Zajímavé je, že to číslo roste úměrně k tomu, jak roste konzumace limonád dětmi. Pokud je závěr doktora Batmanghelidje správný, krásně to do sebe zapadá. Všechny tyto děti trpí dehydratací. Vemte jim limonády a dejte jim vodu - a astma zmizí.
A ještě jedna zajímavost: když doktor vzal dětem limonády s kofeinem a pily místo nich vodu, jejich známky se ohromně zlepšily - z trojek a čtyřek se stala dvojka. Limonády dělají z vašich dětí „hlupáky". A to jako rodiče jistě nechcete, že?
Nejsme jenom to, co jíme. Jsme také to, co pijeme!
K mojí ženě, bývalé kosmetičce, chodilo mnoho žen, protože touží být krásné. Nedostatek vody však vede k suché a scvrklé pleti. Staří lidé mají svraštělou pokožku proto, že jsou dehydratovaní. „Krocaní lalůček" na krku je také známkou dehydratace. Začněte pít víc vody (bez chloru!) a budete mít mnohem lepší pleť.
Ženy, pokud chcete být krásné - pijte dostatek čisté vody!
Správné množství vody však není pro všechny lidi stejné. Je pro každého jiné. Potřebujeme vypít množství podle tohoto vzorce:
Vaše váha x 28 ml = minimální množství vody
Pokud vážím 60 kg, potřebuji 1,68 litru denně. Kdo váží 72 kg, potřebuje vypít 2 litry denně, a kdo váží 108 kg potřebuje 3 litry denně.
To je při „běžném provozu". Pokud je horko, tvrdě pracujeme nebo cvičíme, musíme pít více. Více však neznamená 3x tolik! Pro většinu lidí je horní hranice okolo 5 litrů, a to jenom krátkodobě. Dlouhodobý, extrémní nadbytek tekutin může také škodit.
Jak poznám, zda jsem dehydratovaný?
Jednoduchým ukazatelem je barva moči. Má být světle žlutá nebo čirá. Pokud je tmavě žlutá, dehydratace začíná. Pokud je do oranžova, je to již kritické - jsem dehydratovaný.
Doktor F. Batmanghelidj je zakladatelem National Association
for Honesty in Medicine (Národní asociace pro čestnost v medicíně).
Zdroj: výňatek z knihy Nespěchejte do rakve od Tomáše Kašpara.
Knihu můžete koupit zde:
http://www.zapper-centrum.cz/knihy-a-literatura/knihy-a-literatura-tomas-kaspar-nespechejte-do-rakve