Bolest v krku - jeden pojem, ale mnoho příčin
Některá onemocnění jsou sezónní, jiná nehledí na období a zaútočí kdykoliv. Bolest v krku je poměrně častým příznakem.
Ale nejedná se vždy jen o angínu a nachlazení. Provází i jiná onemocnění, jejichž závažnost není někdy dobré podceňovat. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti v krku se dočtete níže.
Zdroj foto: Healthy Media s.r.o.
Oslabená imunita si vybírá svou daň především v době chřipkové sezóny. Zimní období s náhlými změnami počasí a teplotními výkyvy, i léto a studené nápoje, dokáží s naším tělem zamávat. Samozřejmě zánět není jedinou příčinou bolesti v krku.
Zánět a bolest v krku – co ji způsobuje
Za bolestí v krku stojí nejčastěji zánět. Jeho původcem jsou hlavně bakterie nebo častěji viry. V menší míře se může vyskytnout i mykotická infekce.
Mykózu nejčastěji vyvolává kvasinka candida albicans. Kvasinkový zánět propuká často po antibiotické léčbě, kdy je oslabená lokální mikroflóra, a při oslabené imunitě.
Bakteriální zánět vyvolává:
- streptococcus pyogenes
- streptococcus pneumoniae
- staphylococcus aureus
- haemophillus influenzae
- neisseria gonorrhoeae
- arcanobacterium haemolyticum
Kromě nich to mohou být viry:
- chřipkový virus
- paramyxoviry
- koronaviry
- pikornaviry
- adenoviry
- RS viry
- rinoviry
- herpes virus
- Coxsackie a ECHO viry
- morbilózní virus
- EBV a CMV při infekční mononukleóze
Zánět postihuje více částí krku
Krk je složený z více anatomických oblastí. Je to hltan a hrtan. I tyto dvě části se dále dělí. Hltan má část nosní, ústní a hrtanovou.
V oblasti hrtanu najdeme hlasivky a nebo hrtanovou záklopku. Nesmíme zapomenout ani na lymfatické uzliny, které nám slouží při prvním kontaktu s ovzduším a jako ochranná bariéra před venkovním prostředím.
Především maminky znají laryngitidu, což je zánět hrtanu. U dětí je nebezpečný kvůli riziku ztíženého dýchání. Někteří mají zkušenost se ztrátou hlasu, která má příčinu taktéž v zánětu hrtanu.
Epiglotitida je název pro zánět hrtanové záklopky. Laryngitida společně s epiglottidou jsou poměrně častá onemocnění v dětském věku. A právě v tomto období jsou nebezpečné.
Vývoj dýchacích cest u dětí ještě není ukončený. Je v nich méně prostoru, a to je hlavní důvod, proč je zánět s přidruženým otokem nebezpečný. Právě dušení na základě ucpání dýchacích cest je obávanou komplikací.
Kromě těchto onemocnění se vyskytuje i specifický zánět hrtanu, kdy je jeho původcem syfilis, ale také tuberkulóza. Proto je důležité, hlavně při dlouhodobých obtížích, navštívit lékaře.
Informace o léčbě poskytne i článek bolest v krku.
Když vynecháme zánětlivá onemocnění, musíme zmínit například benigní nádor hrtanu, který se nejčastěji projevuje jako uzlíky na hlasivkách, polypy, nebo cysty. Jejich projevem je porucha hlasu, chrapot a často i bolest v krku. Ta je zhoršená při mluvení.
Dobrým příkladem je i papilomatóza hrtanu. To je také nezhoubné onemocnění. Vyvolává ho dobře známý HPV virus. Ten je příčinou bradavic na kůži nebo genitáliích.
I zvětšená nosohltanová mandle (tonsila pharyngea) může být příčinou bolesti v krku. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u dětí od 3 do 8 let. Dítě nemůůže dýchat nosem a dýchá ústy.
Téma nachlazení a bolet v krku má svůj vlastní článek zde.
Hleny se hromadí v nose, následně do nižších částí a do krku. Právě tento mechanismus má za následek opakované záněty a bolest v krku. Je potřeba lékařské vyšetření a často i chirurgické odstranění této mandle.
Asi každý zná angínu neboli tonzilitidu. Jejím projevem je bolest v krku. Zhoršuje se polykáním. Kromě bolesti je přítomný otok, zarudnutí a je možné cítit i zápach z úst.
Zánět hltanu, odborně také faryngitida, probíhá nejčastěji společně se zánětem krčních mandlí. Tento zánět se jmenuje tonzilifaryngitida. Projevuje se bolestí v krku a bolest se také zhoršuje polykáním. Časté je zduření lymfatických uzlin.
Zánět může být akutní nebo chronický. Mezi akutní onemocnění je možné zařadit i herpangínu. Jejím původcem jsou viry coxackie. Dochází k nim fekálně-orálním přenosem, kdy je příčinou snížená osobní hygiena. Odlišují se výskytem malých vřídků na sliznici hltanu.
Chronický zánět hltanu může mít za následek více činitelů. Nejčastěji se vyskytují při opakovaných zánětech horních cest dýchacích. Kromě nich je ale vyvolávají i jiné vnější činitele.
Jednou z příčin je alergie
Jednou z příčin bolestí v krku může být i alergie. Pomýšlíme na ni hlavně tehdy, kdy opakovaná vyšetření nezjistila přítomnost mikroorganismů a ani jiný zjevný problém. Na místě pak je imunologické a alergologické vyšetření.
Je třeba brát v úvahu onkologické onemocnění
Jak už bylo uvedeno výše, za bolestí může být i nezhoubný nádor. Horší variantou je ale zhoubný onkologický proces, tedy rakovina. Rakovina hrtanu se projevuje opakující se bolestí v krku.
Mezi ostatní příznaky patří také:
- porucha polykání
- ztížení dýchání, pískot, sípot
- kašel
- vykašlávání krve
- poruchy hlasu, chrapot
- krvácení z nosu
- bolest hlavy
- zalehnutí v uších
- zduření uzlin
Vlhkost vzduch ovlivňuje bolest v krku taktéž
Sezónní výskyt chřipky není náhoda. Daří se jí i díky suchému vzduchu, který se v zimě a v mrazech vyskytuje. Sliznice úst a a dýchacích cest se vysušuje, což má za následek lehčí průnik viru.
Stejně je to i v případě, kdy například pracujete v příliš suchém prostředí. Ale ani příliš vlhké prostředí není prospěšné. Častá nachlazení jsou hlavně důsledkem náhlé změny vlastností prostředí.
Máte problém s klimatizací?
Někteří lidé jsou citliví na klimatizované prostředí. Nesprávně používaná klimatizace nepůsobí jen bolest v krku, ale i jiné potíže, jako jsou například bolest hlavy, krku, kloubů nebo svalů.
Klimatizace vysušuje vzduch, ten je chladný, a to je půl cesty k zánětu. Nejhorší je právě náhlá změna teploty. Typickým příkladem je cesta v klimatizovaném autě nebo klimatizované pracovní prostředí.
Příjemné zchlazení v létě
Každý to známe, je teplo a není nic lepšího na zchlazení, než je ledový nápoj. Ale nikdo si neuvědomuje, že je to také nejlepší způsob, jak dostat angínu. Stejně tak je to i se zmrzlinou a jinými ledovými pochutinami.
Horký, rozpálená krk, se náhle zchladí. Následek už dobře známe. Angíne, píchání a řezání v krku při každém polknutí. Proto je třeba zvýšit v tomto období pozornost a chladivé
Pozor na to, co jíme, pijeme a zda kouříme
Bolest v krku se může skrývat i za častou konzumací kořeněných jídel. Nebo podráždění sliznice tvrdým alkoholem může být váš případ. Kromě toho jsou i jiné příčiny.
Například vliv znečištěného ovzduší nebo kouření, nebo působením chemických látek. Ty jsou dostupné například jako prostředky na mytí nebo desinfekci.
Při manipulaci s nimi je třeba dbát na bezpečnost. Kombinace různých čisticích prostředků nejednou zapříčinila akutní obtíže. Těmi může být zhoršení dýchání a podráždění a bolest v krku.
Problém od žaludku
Bolest v krku a časté záněty sliznice může způsobit i onemocnění zvané gastroezofagiální reflux. Žaludeční kyselina se následkem nedostatečného uzavření žaludeční záklopky dostává do jícnu a odtud může pronikat až do krku.
Jako hlavní příznak refluxu je známé pálení žáhy. Kromě pálení způsobuje chronické poškození sliznice jícnu a rovněž i sliznice krku, hltanu i hlasivek. Každopádně je třeba vyšetření, aby se zabránilo trvalým následkům.
Přepracovanost, vyčerpání a únava
Chronický stres, přepracovanost a neschopnost odpočívat mohou mít za následek zhoršení zdravotního stavu v různých oblastech. Jedním z příznaků může být právě bolest v krku.
Organismus a imunita jsou oslabené. Únava se podepisuje na chronických zánětech horních cest dýchacích. Pokud se u vás vyskytují opakované potíže, únava, nekvalitní spánek, zhoršený zdravotní stav, myslete i na možnost chronického únavového syndromu.