Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Šedý zákal

Popis šedého zákalu

Katarakta je onemocnění, které postihuje oční čočku. Je to část oka, která je uložena za duhovkou a její složení je převážně z proteinů a z vody.

Čočka funguje na podobném principu jako optika kamery. Má schopnost měnit svou optickou mohutnost a tím zaostřovat buď na dálku, nebo na blízko. Láme paprsky jí procházející tak, aby směřovaly do místa nejostřejšího vidění na sítnici.

Při kataraktě neboli šedém zákalu, jak již z názvu vyplývá, dochází k zakalování čočky. Příčinou bývá nejčastěji stárnutí oční čočky, onemocnění cukrovkou (diabetes mellitus), úraz nebo je navozená léčivy, zejména kortikosteroidy.

Důvodem, proč dochází ke vzniku zakalení čočky, je změna chemického složení čočky, hlavně proteinů. Mění se iontové složení, zvýšeně se zde ukládá pigment a zadržuje se více vody. Čočka tak mohutní, zvětšuje se její rozměr a zvyšuje se hmotnost.

Při vyšetření na mikroskopické štěrbinové lampě jsou v čočce patrné kaskádovité bílé útvary, které mohou vzdáleně připomínat vodopády. Tyto patologické struktury způsobují pokles zrakové ostrosti, zejména do dálky, protože paprsky, které takovou čočkou prochází, jsou lámány do jiných míst na sítnici a jejich obraz rozluštěný mozkem je neostrý, rozmazaný, jako by se člověk díval přes mléčné sklo.

Úraz je častou příčinou vzniku jednostranného šedého zákalu. Vytvoří se po poranění, která okem prochází, po tupém úderu do oka, kdy dojde k jeho pohmoždění, ale i po úrazech elektrickým proudem. Samozřejmě, že není pravidlem, že praštíte-li se do oka, případně se vám do oka zabodne nějaký předmět, že hned musíte myslet na vznik zákalu! Ale je dobré vědět, že taková možnost existuje.

Tak zvaná toxická katarakta je způsobena léčivy, konkrétně kortikosteroidy (bližší popis níže), miotiky (látky, které působí uměle zúžení zornice) a některé účinné látky, které jsou součástí látek ovlivňujících psychiku. Vznik zákalu je závislý na dávkách léků a to je někdy problém, protože každý organismus reaguje po svém, pro každý má taková již „nebezpečná“ jinou hodnotu.

Šedý zákal se může vyskytnout i jako přidružené onemocnění jiných chorob, jmenujme zde kupříkladu zelený zákal (glaukom).

Toto onemocnění může být i vrozené. Vrozená (kongenitální) katarakta se může vyvinout u plodu, jehož matka prodělala během těhotenství infekční chorobu.

Rizikové faktory šedého zákalu

Jsou různorodé, proto si je probereme jeden po druhém.

1.) UV záření – hlavně dlouhodobé vystavení očí slunečním paprskům bez dostatečné ochrany. Je nutné používat sluneční brýle, které mají schopnost odfiltrovat převážnou většinu škodlivých paprsků UVA i UVB. Nejdůležitější je ochrana očí malých dětí.

2.) Kouření – zvláště dlouhodobě kouření 15 a více cigaret za den zvyšuje pravděpodobnost vzniku šedého zákalu trojnásobně.

3.) Cukrovka – u diabetiků se katarakta vyskytuje dříve a častěji, než u zdravé populace.

4.) Obezita

5.) Léčba kortikosteroidy - kortikosteroidy jsou látky, které se žně v lidském organismu tvoří a to kůrou nadledvin. Jsou často využívané k léčbě širokého spektra chorob. Léčba bohužel přináší řadu nepříznivých vedlejších účinků a jedním z nich je právě možnost vzniku šedého zákalu. Bohužel není známa bezpečná dávka kortikosteroidů, při níž by nežádoucí účinky nevznikaly. Co se týče vzniku šedého zákalu, je dávka velmi individuální jedinec od jedince.

6.) Genetická dispozice – dědičný výskyt šedého zákalu v rodině může vývoj tohoto onemocnění urychlit. Katarakta se tak může vyvinout v ranějším věku.

Prevence šedého zákalu

Oči jsou citlivým orgánem a je třeba se o ně opravdu starat. V době slunění je chránit kvalitními slunečními brýlemi, omezit kouření a změnit stravovací návyky a životní styl, aby se předcházelo obezitě, která může mít na rozvoj onemocnění také vliv.

V případě cukrovky je lze jen doporučit dodržování dietního režimu a pravidelné kontroly očním lékařem.

Příznaky a projevy šedého zákalu

Šedý zákal je onemocnění, které se vyvíjí pomalu, takže v prvních fázích o něm nemáte ani tušení, protože vás nijak neomezuje. Jakmile se čočka zakalí více, začněte to pociťovat snížením zrakové ostrosti, zejména do dálky. Najednou ani s brýlemi nejste schopni na dálku přečíst ceduli nebo poznat dopravní značku.

Vidění se postupně stává zamlžené, jako byste se dívali na svět přes mléčně zakalené sklo. Začíná najednou vadit prudké osvětlení, protože pacient má pocit, že ho oslňuje, i když před tím mu stejná intenzita světla problémy nedělala.
Je také možné, že každým okem uvidíte jinak ostré barvy předmětů.

Léčba šedého zákalu

Léčba šedého zákalu vede jen cestou operace. Jiná možnost bohužel není k dispozici. Možností, jakým způsobem operovat je několik, ale všechny sledují stejný cíl. Cílem je odstranit čočku, v níž došlo k zakalení.

Možnou variantou je například operace, která je pojmenovaná extrakapsulární extrakce. V překladu to znamená vyjmutí čočky z jejího pouzdra. Pouzdro se zachovává a je do něj vložena (implantována) čočka umělá, která zajistí, že pacient na oko i nadále uvidí. Operace se provádí pod mikroskopem.

Základním důvodem k operaci je pokles zrakové ostrosti, ale indikace je velmi individuální a vždy je třeba brát v úvahu potřeby a přání pacienta. Časná operace je vhodná u pacientů, kteří navíc mají zelený zákal.

Člověk si ale musí na oko dávat dobrý pozor, protože je zde možnost, že vlivem prudkého nárazu dojde k uvolnění čočky z pouzdra a ta může „vypadnout“ do vnitřku oční koule. Příznak je jeden a dosti jasný – okamžitě na oko přestanete vidět.

Jak si pomoci sám

V tomto případě je nejlepší pomocí navštívit včas očního lékaře, který jediný může v léčbě pomoci, protože jak již bylo řečeno, jedinou možnou terapií je zde operace.

Komplikace šedého zákalu

Komplikací je snížení zrakové ostrosti.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist