Rakovina jícnu
Zkuste jiný pohled na rakovinu a její prevenci s pomocí našich specialistů...
Popis rakoviny jícnu
Rakovina jícnu (lépe řečeno karcinom jícnu – zhoubný nádor jícnu) je velice závažným, naštěstí ne příliš častým, onemocněním. Z epidemiologických studií jsou v jejím výskytu známé značné geografické rozdíly. Nejvíce nemocných je Asiatů, což se dává do souvislosti s pitím jejich tamějších čajů obsahujících hodně taninů.
Podobně jako u ostatních nádorů je vznik karcinomu jícnu podmíněn genetickou odchylkou. V tomto případě se nejčastěji jedná o gen APC. Odchylka vznikne většinou na podkladě rizikových faktorů, někdy se karcinom vyvine z jiného chronického onemocnění jícnu, vzácně jde však o náhodný výskyt u jinak zcela zdravých lidí bez rizikových faktorů.
Rizikové faktory rakoviny jícnu
Kouření, alkohol a především jejich kombinace mnohonásobně zvyšují riziko karcinomu jícnu (a také jiných nádorů v oblasti horní trávicí trubice – dutiny ústní, jazyku, rtu apod.).
Častější je výskyt u mužů kolem 50. až 60. roku, což je dáno nejspíš tím, že právě muži jsou oproti ženám více kuřáci a pijáci alkoholu.
Škodlivé je i žvýkání tabáku a betelu, který je rovněž oblíbený v asijských zemích. Jde o návykovou rostlinnou drogu navozující příjemný pocit v ústech, dobrou náladu a potlačující hlad a žízeň. U domorodců má žvýkání betelu v umírněné míře příznivý účinek na jejich metabolismus (jedí potravu chudou na dusíkaté látky), bohužel tato rostlina obsahuje také taniny, jejichž častější užívání může vést ke karcinomu jícnu.
Z chorob jícnu jsou rizikové hlavně ty, které nějakým způsobem zužují trubici jícnu a vedou tak k městnání jídla před místem zúžení. Patří mezi ně těžší refluxní ezofagitida (zánět jícnu způsobený vracením potravy a žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu – tedy reflexem), achalazie, zúžení jícnu z chemické příčiny (nejčastěji poleptání kyselinou nebo louhem) a vzácnější Sjőgrenův a Kellyho-Patersonův syndrom.
Barrettův jícen je komplikace refluxní ezofagitidy, kdy se mění sliznice jícnu, která je nahrazena sliznicí střeva a nádor jícnu (tentokrát adenokarcinom) se zde rozvíjí téměř vždy.
Také některé nemoci jiných částí těla se mohou sdružovat s karcinomem jícnu. Je to tzv. tylóza – onemocnění kůže projevující se zhrubělou kůží na rukách a nohou, není příliš časté. Pak to může být virová infekce (HPV virus) způsobující karcinom děložního čípku a Zollinger-Ellisonův syndrom – nádor z určitých buněk slinivky břišní produkujících hormon gastrin, který pak zaviní překyselení žaludku.
Za zmínku stojí samozřejmě faktory dědičnosti, které však nemůžeme nijak ovlivnit.
Prevence rakoviny jícnu
Jak se můžeme zhoubným nádorům jícnu bránit? Přestat s kouřením a hlavně se nedostat do nějaké životně těžké sociální situace, která by mohla vést k alkoholismu. U nás není žvýkání tabáku nebo betelu a pití čajů obsahujících tanin zvyklostí, takže v tomto směru se asi nemáme čeho obávat. Čaje, které se u nás prodávají, nejsou závadné.
Pokud máte refluxní chorobu jícnu (refluxní ezofagitidu), je třeba dbát na dietní opatření, dodržovat braní léků a chodit pravidelně na kontroly k vašemu ošetřujícímu lékaři, aby se nerozvinuly komplikace, které by mohly vést k nádoru jícnu.
Když by k tomu přesto došlo, výhodou kontrol by v tomto případě byl včasný záchyt nádoru spojený s lepšími léčebnými předpoklady a prognózou. Často se totiž přijde na karcinom jícnu pozdě (alkoholici bývají bezdomovci, kteří nezajdou k lékaři, dokud nejsou jejich obtíže neúnosné), kdy už není člověku pomoci.
Příznaky a projevy rakoviny jícnu
Pacientům dělá většinou potíže váznutí sousta při polykání (tzv. dysfagie – dys = špatné, fagie = polykání) a tyto potíže se stupňují až v bolestivé polykání, které je známkou již pokročilého procesu. Příznačné je, že nejdříve vázne polykání tuhých suchých soust (např. rohlík, houska) a teprve později v dalších stádiích nemoci se zhoršuje polykání i kašovité a tekuté stravy.
Někteří pacienti si v počátcích stěžují na bolesti krku a léčí si je sami brufenem a jinými analgetiky. To samozřejmě jen oddaluje diagnózu a léčení karcinomu.
Kromě bolestí při polykání v pokročilých stádiích může nemocný zvracet stagnující obsah sousta a někdy se objeví v jeho stolici natrávená krev – stolice je černá, dehtovitá a velmi zapáchá, nelze si jí nevšimnout. To je způsobeno krvácením z karcinomu.
Zpravidla mají pacienti také chraplavý tichý hlas, mluvení je může až vyčerpávat. Bývají vcelku unavení a znatelný je také úbytek na váze, který může dosáhnout až 15 kil za tři měsíce.
Léčba rakoviny jícnu
Naděje na vyléčení spočívá jen v poměrně složité operaci (chirurgické, ale v v současnosti se vyvíjejí i metody endoskopické), která je proveditelná u pacientů v dobrém stavu (tedy čím dříve se na nádor přijde, tím lépe). Celkem je to asi 25-35% případů.
Ostatní pacienty lze léčit zářením nebo chemoterapií či jejich kombinací, ale výsledky nemusí být u některých nádorů uspokojivé.
Úlevou pro nemocné je obnovení průchodu jícnem a tím odstranění potíží s polykáním. Toho lze dosáhnout pomocí endoprotézy (umělé náhrady) nebo stentů, které jakoby vyztužují jícen a činí ho tudíž průchodným i přes zúžení nádorem. Další možností je uvolnění průchodu paprskem laseru endoskopickou cestou nebo tzv. perkutánní endoskopická gastrostomie (PEG), což je malinký otvor do žaludku, kterým se podává jídlo (v rozmixované podobě nebo nutridrinky), aniž by prošlo jícnem. Určitě je to lepší způsob, než podávat doživotně parenterální výživu (v „kapačkách“), která při delším užívání může poškozovat játra a navíc je pro pacienta nepohodlná.
Komplikace rakoviny jícnu
Nádor ohrožuje pacienta kromě metastáz (do jater) právě neprůchodností jícnu a s tím spojeným rizikem nedostatečné výživy. Tělo je pak vysíleno z hladovění a začíná spotřebovávat vlastní tkáně (svaly). Proto je důležité udělat všechno proto, aby pacient mohl přijímat bezbolestně potravu a kvalita jeho života tak zůstala zachována.
Zdroj: www.vitalion.cz