Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy)
Popis hypotyreózy
Hypotyreóza je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů.
Tato choroba je i nyní, poměrně časté onemocnění, které postihuje zvláště ženy. V České republice jí trpí zhruba 15-20 % žen, ve věku kolem padesáti let, ale objevuje se i u mladších.
Při tomto onemocnění může být štítná žláza zvětšená, ale ve většině případů je naopak menší, než normálně.
Příčiny hypotyreózy
Příčin hypotyreózy může být několik. Nejčastěji, je způsobena autoagresivní Hashimotovou tyreoiditídou, což je zánětlivá porucha, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.
Dříve, byl hlavní příčinou hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již na narozeném dítěti (kretenismus). V dnešní době, je ale ve většině států, tento problém na ústupu, díky přístupnosti mořských ryb, jodidaci soli, vody a zubních past.
Další příčinou je strumektomie (chirurgické odstranění štítné žlázy) nebo léčba radioaktivním jódem, která se provádí, převážně u onkologických onemocnění.
Hypotyreóza se může objevit i za několik let, po této léčbě, je tedy třeba, aby pacienti byli dlouhodobě sledováni lékařem.
Méně častými důvody jsou: vrozená hypotyreóza, nádorové onemocnění či ageneze (nevyvinutí) štítné žlázy nebo zvýšený přísun strumigenů (látky narušující tvorbu hormonů štítné žlázy) potravou či léky.
Výše popsané příčiny, se nazývají primární. Za sekundární, se označuje, snížená tvorba tyreostimulačního hormonu (TSH), který řídí hormonální produkci štítné žlázy a je tvořen v hypofýze (podvěsku mozkovém).
Příznaky a projevy hypotyreózy
Hormony štítné žlázy, ovlivňují mnohé orgány a tkáně v lidském těle, což se projeví různorodými příznaky.
Zprvu, se onemocnění vyvíjí většinou pozvolně a potíže jsou jen málo charakteristické (únava, zácpa, suchá kůže) a do určité míry, jsou dány i aktuálním zdravotním stavem a věkem pacienta.
Pokud je choroba plně rozvinutá, objeví se i další příznaky a vznikne typický obraz hypotyreózy.
Nedostatek hormonů štítné žlázy, způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což má za následek i celkové zpomalení organismu. Nemocný je unavený, spavý, pohybuje se pomalu a rychle se vyčerpá. Trpí zimomřivostí, často si stěžuje, že je mu chladno, chodí hodně oblečen a vyžaduje teplé prostředí.
Zpomaluje se i metabolismus a peristaltika (pohyb) střev, mnohdy tedy bývá přítomna i zácpa a v těžších případech, až neprůchodnost střevní a vznik megacolonu (rozšíření střeva). Pacienti mohou přibírat na váze a to hlavně díky tomu, že jejich organismus zadržuje tekutiny, které se hromadí, hlavně v dolní oblasti končetin a způsobují tuhé prosáknutí kůže (myxedém). Reflex achillovy šlachy je silně zpomalen.
Hypotyreóza se projevuje i velmi suchou, olupující se pokožkou, která může mít i nažloutlý odstín. Nehty jsou roztřepené, ztluštělé, ale i přesto lomivé a rostou velmi pomalu, stejně jako vlasy, vousy a ochlupení. Pacient si často všimne, že se holí méně, než je u něj obvyklé. Nemocnému, ve větší míře, vypadávají vlasy a později, v některých případech, může dojít až k alopecii (plešatosti) a i vypadávání obočí, ze zevní strany tváře.
U pacienta, mnohdy dochází, k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený (makroglosie), což brání i správné výslovnosti.
Změny se bohužel projevují i na obličeji. Tvář je tuhá, odulá a nažloutlá. Oči mají prosáklá, až oteklá víčka.
Pacient často pociťuje silné, krátkodobé, ale opakované bušení srdce (palpitace), má výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak (hypertenze).
Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu- méně častá menstruace (oligomenorea), vymizení menstruace (amenorea), prodloužená a silná menstruace (menoragie) nebo cykly, v jejichž průběhu nedochází k uvolnění vajíčka (anovulační cykly). Bohužel ve vážnějších případech je žena neschopna donosit a porodit životaschopné dítě (ifertilita).
Výše popsané změny a to zvláště ty estetické, nemají na psychiku pacienta kladný dopad a tito nemocní, ještě k tomu mnohdy trpí depresivními syndromy.
Je třeba upozornit, že toto onemocnění probíhá pomalu a z počátku nemá tak výrazné projevy, proto si jich nemocný často všimne až v pozdějším stadiu.
Rizikové faktory hypotyreózy
Riziko vniku hypotyreózy, je větší u osob, které mají v rodinné či osobní anamnéze onemocnění štítné žlázy nebo podstoupili radioterapii, v oblasti krku či horní části hrudníku.
Mezi rizikové skupiny patří i lidé, kteří trpí autoimunitním onemocněním, jako je diabetes mellitus, perniciózní anemie nebo celiakie.
Dále pak ženy, starší padesáti let a těhotné v prvním trimestru.
Léčba hypotyreózy
Pro správnou léčbu je nutné nejprve provést vyšetření, která potvrdí diagnózu a zjistí i vážnost onemocnění. Lékař musí zjistit, výskyt poruchy štítné žlázy u pacienta nebo v jeho rodině. Dále se bude zajímat, netrpí-li, pacient některou autoimunitní chorobou, nebo jestli mu v minulosti nebyla provedena radioterapie v oblasti krku či horního hrudníku.
Lékař pak prohmatá štítnou žlázu, aby zjistil její tvar a velikost. Poté, provede krevní testy, jimiž zjistí hodnotu hormonů a případné protilátky, proti štítné žláze. Dále, je na řadě vyšetření ultrazvukem a v ojedinělých případech i biopsie štítné žlázy.
Po řádném vyšetření následuje celoživotní léčba, jejímž základem, je podávání vhodné dávky chybějících hormonů (tyreostimulačního hormonu, tyroxinu a trijodtyroxinu). Léky je nutné užívat dle předpisu a pravidelně docházet na kontroly (obvykle jedenkrát za 2-6 měsíců), aby bylo možné, dle stanovených hladin hormonů léky správně dávkovat.
Léky na hypofunkci štítné žlázy, se většinou užívají odděleně od jiných a na lačno, asi 30 minut před jídlem, aby se umožnilo správné vstřebávání.
Jak si mohu pomoci sám
Jestliže trpíte touto chorobou, přesně dbejte pokynů lékaře, neboť správná spolupráce, je zde na prvním místě. Je důležité dodržovat termíny kontrol i pokyny, ohledně užívání léků.
Ve svém jídelníčku mějte stravu bohatou na jód (který se nachází především v mořských rybách a řasách) a to nejméně jedenkrát za týden. Je také možné, po dohodě s lékařem, užívat doplňkové preparáty obsahující jod.
Naopak, se doporučuje vyhnout se, nadměrné konzumaci potravin, které obsahují látky, jež mohou narušovatprodukci hormonů štítné žlázy, jako například: růžičková kapusta, brokolice, květák, kedlubny. Pokud ale, budete tuto zeleninu jíst v rozumné míře, není to škodlivé.
Vaše strava,by měla obsahovat, co nejmenší množství živočišných tuků, jenž je možné nahradit rostlinnými.
Dále, pokud to je možné, vyhýbejte se nadměrné, fyzické i psychické zátěži.
Prevence hypotyreózy
Je obtížná, ale dodržujte, alespoň výše popsané rady.
V úspěšnosti léčby, hraje důležitou roli včasná diagnostika, proto nepodceňujte příznaky a v čas navštivte lékaře.
Komplikace hypotyreózy
Při této chorobě, bývá druhotně zvýšená hladina cholesterolu a jiných lipidů (tuků) v krvi. Hrozí tedy riziko vzniku aterosklerózy a následně i chorob, na kterých se ateroskleróza podílí.
V ojedinělých případech, se zácpa může zhoršovat a dojít, až ke vzniku střevní neprůchodnosti (ileózním stavům) a megacolonu (rozšíření střeva).
Komplikace mohou nastat i při nesprávné léčbě, kdy se podává větší dávka hormonů štítné žlázy, než je potřebné. V tomto případě, se může rozvinout osteoporóza.
Další komplikaci hypotyreóza představuje u žen, které se snaží otěhotnět. Někdy, to při této nemoci bývá obtížné a v ojedinělých případech, to není možné vůbec.
U těhotných žen je včasná diagnostika a léčba, velmi důležitá. Pro vývoj plodu, je přiměřená dávka nezbytná, zvláště, v prvních týdnech těhotenství, jinak hrozí, poškození psychomotorického vývoje plodu.
Zdroj: www.vitalion.cz