Pomočování (enuréza)
Pomočování
Další názvy: enuréza, pomočování v noci, enuresisi nocturna, pomočování přes den, enuresis diurna
Pomočování, enuréza, je mimovolní močení, které se vyskytuje po čtvrtém až pátém roku věku. Noční pomočování je nejčastější formou a nazývá se enuresis nocturna.
Příčin může být mnoho, může jít o vrozené vady močového měchýře, narušená souhra močového měchýře s nervovým systémem (dítě se nevzbudí potřebou močit), nízká sekrece antidiuretického hormonu v noci, často má enuréza rodinný výskyt.
Problém ovšem může také začít v souvislosti se stresem či psychickým traumatem. Pomočování je pro dítě i jeho rodinu problém, dítě se za problém stydí, může si připadat méněcenné a mít následné psychické problémy, problémy se začleněním se do kolektivu apod. Proto je pro takové dítě důležitá podpora rodičů a včas se svěřit s problémem dětskému lékaři. Porucha je léčitelná, například podáváním léků s podobným účinkem, jako má antidiuretický hormon (snižuje produkci moči) na noc.
Mimovolní úniky moči však často vznikají i v dospělosti, hovoříme pak o močové inkontinenci.
Inkontinence může mít také mnoho příčin. Stresová inkontinence je taková, kdy k úniku moči dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při zakašlání, smíchu, běhu. Tento typ inkontinence má příčinu v poruše svalů pánevního dna a často trápí ženy, které rodily. Dá se vyřešit chirurgickým zákrokem.
Další typ inkontinence je urgentní inkontinence, v tomto případě má postižený problém s tím, že potřeba močit se objeví náhle a je těžko zvladatelná, nemocný tak nemusí stihnout dojít včas na toaletu. Tento problém lze léčit některými farmaky.
Inkontinence může být také reflexní, když je porušeno nervové spojení s močovým měchýřem, například po úrazu míchy, a močový měchýř se tak vyprazdňuje reflexně bez volní kontroly.
Každý typ inkontinence lze nějak řešit, tímto problémem trpí mnoho lidí a není třeba se stydět svěřit se svému lékaři.
Zdroj: www.vitalion.cz