Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Zánět močových cest

Popis zánětu močových cest

Alespoň jednou za život si každá žena projde infekcí močových cest. Je to onemocnění, které je nejčastěji (až z 80%) vyvoláno bakterií Escherichia coli, což je bakterie, která normálně žije v našem zažívacím traktu. Je to pro člověka prospěšná a vlastně i nezbytná bakterie, která se stará o to, aby se nám ve střevech nepřemnožily našemu zdraví nebezpečné bakterie.

Pokud se ale dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje problémy. Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici. Pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. V případě že se tento stav neléčí, může infekce prostoupit až do ledvin a způsobit závažnou infekci ledvin.

Rizikové faktory zánětu močových cest

Nejčastější způsob jakým se bakterie dostane do našeho močového systému je z konečníku přes hráz do močové trubice, a to i když dodržujeme přísně hygienické zásady.

Ženy jsou více náchylnější k onemocnění infekcí močových cest, protože konečník a močová trubice jsou u nich velmi blízko u sebe a bakterie musí překonat jen malou vzdálenost, aby se dostaly do močových cest.

Muži trpí infekcí močových cest méně nejen proto, že mají konečník a močovou trubici dál od sebe než ženy, ale také proto, že mají močovou trubici delší než ženy a bakterie proto většinou nestihnout doputovat močovou trubicí až do močového měchýře, kde by se mohli rozmnožit a způsobit infekci.

Kromě nedostatečné hygieny zánět močových cest způsobuje také například zadržování močení, nedostatečný přísun tekutin, ochablé svalstvo po porodu, při těhotenství nebo menopauze.

Riziko infekce močových cest také stoupá při rizikovém sexuálním chování. Nechráněný pohlavní styk, střídání sexuálních partnerů, nedodržování hygieny při sexu či anální sex mohou vést k zánětu močových cest.

Riziko zánětu močových cest je také vyšší u lidí trpících cukrovkou. Důvod je prostý- jejich moč obsahuje větší množství cukru než u normálních lidí a toto sladké prostředí prospívá bakteriím, kterým dává více šancí na přežití a také se mohou více množit.

Další riziko přestavují vrozené vady močového ústrojí. Lidé, které trpí nemocí, která se projevuje zpětným tokem do močového ústrojí, trpí velmi často zánětem močových cest. Abychom tomuto problému zabránili, je v mnoha případech u nich třeba provést operaci na specializovaném urologickém oddělení.

Zánět močových cest se také častěji vyskytuje u lidí, kterým byla v nemocnici zavedena takzvaná permanentní močová cévka. Pokud byla zavedena alespoň na jeden týden, pacient tím téměř získal infekci močových cest, protože bakterie měly během této doby se dostat přes cévku do močové trubice a začít se tam rozmnožovat.

Prevence zánětu močových cest

Zánětu močových cest můžeme předcházet dostatečnou hygienou. Je důležité se po použití toalety vždy utírat směrem dozadu, ženy by měly při menstruaci často a pravidelně vyměňovat tampony a vložky, pravidelně také měňte ručníky a před a po pohlavním styku si odskočte na malou (moč zdravého člověka je totiž sterilní).

Dále je důležité pít dostatečné množství tekutin a pravidelně močový měchýř vyprazdňovat- nezadržovat v něm moč zbytečně dlouho, abychom nedali zbytečně šanci se bakteriím v měchýři rozmnožovat.

Jako doplňková prevence proti zánětu močových cest působí také látky obsažené v brusinkách, je tedy proto dobré čas od času pít brusinkové džusy, jíst sušené brusinky nebo další potraviny obsahující brusinky.

Dále je velmi důležité dbát na to, abychom neprochladli „zespoda“. Nesedáme si proto na chladnější povrchy a dbáme na to abychom měli tělo v teple. Nebezpečné je chodit s holými zády či břichem. Tím totiž ochabujeme organismus a dáváme tak bakteriím větší šanci, aby se množily.

Příznaky a projevy zánětu močových cest

První příznaky zánětu močových cest je bolest v podbřišku. Také je nutnost častého močení ale s produkcí jen malého množství moči. Dále při močení můžeme cítit nepříjemnou řezavou a pálivou bolest, zejména tedy ke konci močení. Moč může mít mírně načervenalou barvu, což je dáno obsahem krvi v moči, která se tam dostane z důvodu podrážděné sliznice močových cest. Dále se může objevit mírně zvýšená teplota.

Při pokročilejším stádiu infekce močových cest se objevuje vyšší tělesná teplota, třesavka, červeně zbarvená moč s větším podílem krve, výtok z pochvy a dále bolest zad v oblasti beder. To většinou znamená, že infekce se z močového měchýře rozšířila dál a zasáhla pravděpodobně i ledviny. Toto je stav, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře, protože vážně ohrožuje naše ledviny a tím i naše zdraví.

Léčba zánětu močových cest

Pokud cítíte bolest při močeni nebo je Vaše moč dokonce červená, neváhejte ihned navštívit svého lékaře. Po odebrání vzorku moči udělá lékař její rozbor, podle kterého zjistí, jestli jsou v ní bakterie způsobující infekci močových cest, kolik a jaké to jsou a na základě toho Vám předepíše antibiotika.

Budete je užívat zhruba 5 dní podle předpisu. Je velmi důležité dobrat celé balení, aby se Vám infekce znovu nevrátila. Pokud Vás bolí i záda v oblasti bederní páteře, lékař bude muset zhodnotit i funkci ledvin. To je možné na základě odebrání krve a její analýzy a také ultrazvuku ledvin, močové trubice a měchýře. Na ultrazvuku lékař zhodnotí tvar a velikost orgánů močového ústrojí.

Během doby, kdy budete brát antibiotika je důležité být v klidu, vyhnout se fyzické aktivitě a také slunečnímu záření. Je vhodné pít hodně tekutin, zejména čisté neperlivé vody nebo urologické čaje, které je nutné si vždy připravovat čerstvé.

Jako doplněk léčby je dobré užívat brusinkové tabletky, které obsahují velmi koncentrované množství léčivých látek obsažených v brusinkách a jsou k dostání v každé lékárně, a nebo sušené brusinky, o kterých se říká, že mají velmi blahodárný účinek na močové cesty. Je vhodné je jíst také jako prevenci proti opakovanému zánětu močových cest.

Jak si mohu pomoci sám

Při léčení infekce močových cest je důležité dbát na pravidelné užívání antibiotik podle předpisu lékaře. Dále je nutné dodržovat pravidelný pitný režim, který je důležitý zejména v letním období. Také je důležité být v klidu a teple. Měli bychom zejména dát pozor, aby oblast podbřišku a zad v oblasti ledvin byla v teple.

V žádném případě byste si však neměli ordinovat antibiotika sami. To může udělat jen doktor na základě analýzy moči. Důležitý je typ, dávka a délka podávání antibiotika- to laik nemůže sám posoudit. Bez návštěvy lékaře bychom nás zdravotní stav mohli jen zhoršit.

Komplikace zánětu močových cest

Pokud zánět močových ledvin podceníme, nenavštívíme včas lékaře a nebo nedodržujeme řádně léčbu, mohou nastat vážné komplikace. Bez řádného léčení antibiotiky se množení bakterií nezastaví, naopak- množí se další a další- a začnou se šířit z močového měchýře nahoru až do ledvin, kde způsobí zánět ledvinných pánviček.

Zánět ledvin je velmi nebezpečný u dětí, starších lidí a těhotných žen, protože u nich je dost velké riziko selhání funkce ledvin. Zánět močových cest tak u nich může způsobit trvalé ochabení a zhoršenou funkci ledvin.

I lidé trpící cukrovkou představují ohroženou skupinu lidí- jejich ledviny jsou postiženy už samotnou cukrovkou, a pokud onemocní i zánětem močových cest (což je u diabetiků celkem pravděpodobné z důvodu zvýšeného obsahu cukru v moči, který prospívá množení se bakterií v močovém měchýři), jsou jejich ledviny ohrožovány dvěma různými nemoci, což velmi negativně ovlivňuje jejich funkci. Ledviny jsou životně důležitý orgán a pokud nefungují, jak by měly, je náš život vážně v ohrožení. Proto je nezbytné při bolestech v oblasti bederní páteře a při teplotách okamžitě navštívit lékaře.

Další velké riziko spojené se zánětem močových cest hrozí u žen, kterým se záněty často vrací a nevěnují tomuto problému příliš velkou pozornost. Vystavují se tak velkému riziku neplodnosti.

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist