TASEMNICE
Tasemnice (Cestoda):
Druhy tasemnic které se u nás vyskytují:
Taenia saginata, Taenia Solium, Diphylobortum Latum, Hymenolepsis Nana, Echinococus Granulosus....a další.
Taenia Saginata – Tasemnice bezbranná – dosahuje délky 3 - 10 m.
Taenia Solium – Tasemnice Prasečí – dosahuje délky 2 - 3 m
Tasemnice žijí v tenkém střevě přichycené přední částí těla (skolexem – hlavičkou). Hlavička je opatřena háčky nebo přísavkami kterými se zachycují na sliznici a dráždí střevo.
Tělo tasemnic je článkované, přičemž každý článek obsahuje kompletní sadu pohlavních orgánů, tudíž nepotřebují k páření partnera. Ještě ve střevě se z článků uvolňují vajíčka.
Larvární vývoj často probíhá v mezihostiteli. Celý vývoj může probíhat ve stejném hostiteli s dospělým jedincem.
Mezihostitelem se může stát například člověk, skot, prase atd. Ve svalech hostitele se vytváří váčkovitá larva – cystercus (boubel). Pokud mezihostitelem Tasemnice solium je člověk, může být cystercus lokalizován ve svalech, plicích, srdci, míše, mozku, oku, podkožně atd.
Tasemnice se vyvine z boubele pozřené v mase, které nebylo dostatečně tepelně upraveno.
Škulovec široký – Diphylobortium latum
Dospělá tasemnice může měřit přes 10 metrů a žije v tenkém střevě člověka.
Larvální vývoj vajíček po vyloučení stolicí probíhá ve vodě. Nejprve v korýších a poté v rybách. Opět zde platí že při pozření nedostatečně tepelně upraveného rybího masa docházi k infikování. U nakažených osob může docházet k anémii v důsledku nedostatku vitamínu B12.
Tasemnice dětská – Hymenolepsis nana
Tasemnice dětská je drobným druhem tasemnice (7 – 40 mm). Vajíčka se vyvíjejí bez mezihostitele. Obvykle pak dochází k vyššímu počtu tasemnic ve střevě.
Tasemnice liščí – Echinokokus granulosis
Malé tasemničky – 2 - 10 mm se vyskytují ve střevech psovitých šelem. Mezihostiteli jsou lidé a savci všeobecně. Po pozření vajíčka se embryo uvolňuje, proniká do střevní stěny, dostává se do krevního oběhu a do všech orgánů těla vč. kostí a mozku. Zde se přeměňují v pomalu rostoucí cysty. Ty mohou dosáhnout 15 - 20 cm. Dceřinné zárodky – hlavičky pučí z vnitřní stěny cysty. Mohou dát vzniku dalším cystám popřípadě dospělé tasemnici, pokud ji pozře definitivní hostitel.
Vyloučená Tasemnice nalezena na silnici (zamrzlá pod povrchem ledu)