Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.
"Základem je pravidelnost a soulad s vnitřními hodinami" říká paní profesorka Helena Illnerová.
Jako první na světě se svým týmem objevila, že tvorba melatoninu (hormonu, který se výrazně podílí na udržování rytmu dnu a noci) v šišince mozkové je řízena biologickými hodinami v mozku.
Paní profesorka Illnerová se specializuje na časový program savců včetně člověka. Zkoumá vzájemné působení cyklů našich vnitřních "hodin", tedy náš tzv. Subjektivní čas, a vnějších cyklů, které jsou součástí našeho života.
Mluví o tom, že je nesmírně důležité dodržovat svůj pravidelný režim během dne, abychom udrželi své vnitřní "hodiny" v harmonii a souladu s 24 hodinovým rytmem dne.
Pro ty praktičtější z vás se mimo jiné se také můžete dozvědět, jaký typ světla vám pomůže srovnat váš osobní Subjektivní čas, tak abyste byly v souladu s vnějším časem našeho dne. Jde o mnohem důležitější informaci, než se může zdát. Náš vnitřní Subjektivní čas totiž obsahuje (stejně jako ten vnější) den, noc, fáze, kdy máme vrchol psychické aktivity, fáze, kdy zažíváme vrcholy fyzické aktivity a fázi největšího útlumu, kdy organismus potřebuje regeneraci a odpočinek.
Pokud se nám podaří, díky např. nedostatku, či nepravidelnosti spánku svůj biorytmus odchýlit z rovnováhy, začne se náš vnitřní Subjektivní čas odchylovat od běžného 24 hodinového rytmu. A může se tedy stát, že časem budeme mít např. Subjektivní noc v pravé poledne a obráceně. Což pro nás může být velmi nepohodlné, ve chvíli, kdy během běžného dne potřebujeme podávat výkon a přitom, náš organismus nutně potřebuje spánek, protože on se nachází ve fázi nejhlubší noci.
Dalším velmi výrazným faktorem (pokud s ním neumíme vědomě pracovat a připravit se na něj), který ovlivňuje náš vnitřní biorytmus je létání do jiných časových pásem. Ovšem i s tím se dá pracovat. Nebo např. pro nás běžný třísměnný pracovní provoz.
Pokud vás toto téma zaujalo, rozhodně doporučujeme navštívit některou z přednášek paní profesorky Illnerové.
Biografie:
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. se narodila 28.12. 1937 v Praze.
Po promoci v roce 1961 nastoupila jako vědecká pracovnice v oddělení vývoje ve Fyziologickém ústavu Akademie věd. ( dnes AV ČR, v. v. i. )
V roce 1989 byla zvolena do Komory volených zástupců ČSAV a v roce 1993 do akademického sněmu Akademie věd České republiky, kde do roku 2001 působila ve funkco místopředsedkyně AV a v letech 2001 - 2005 byla její předsedkyní.
Je členkou Poradního výboru Společnosti pro výzkum biologických rytmů se sídlem v USA, četných univerzitních a fakultních vědeckých rad a Vědecké rady AV ČR.
Je nositelkou Ceny České lékařské společnosti J.E. Purkyně, Senior Fellowship in Neuroscience Award, získala státní medaili za zásluhy 2. stupně a zlatou medaili UK. Je zakládající členkou Učené společnosti České republiky.
(Biografie - Zdroj Internet: http://ziva.avcr.cz/prof-rndr-helena-illnerova-drsc.html)
Kontakt na paní profesorku Illnerovou: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.