Játra
Jak fungují játra
Jaká je vlastně funkce jater? Všichni víme, že je máme a že v rámci zachování jejich zdraví bychom neměli pít přespříliš alkoholu. Ale napadlo vás někdy, že taky vaše nálada může odrážet stav vašich jater - i když zrovna neholdujete alkoholu?
Pokud máte velký sklon být vzteklí a zlobit se, čtěte pozorně ;-)
Pojďme se mrknout, co všechno vlastně mají v našem organismu játra na starost.
Za prvé jsou největší a nejtěžší žlázou v těle, vždyť váží cca 1,5kg a pro zajímavost jde o orgán větší než je náš mozek. Stojí za zmínku, že tato chemická "továrna" má na starosti cca 500 různých úkonů - většinou pro nás životně důležitých. Pokud jsou naše játra v pořádku, sami o sobě výrazně zvyšují naše schopnosti a sílu našeho obranného systému (tedy imunity), čímž eliminují vznik např. aterosklerózy nebo dokonce rakoviny.
Starají se o filtraci všeho, s čím se naše tělo setkává - všechny jedy, léky a škodlivé látky. Netýká se to tedy jen toho, co jíme, ale i toho, co dýcháme a vstřebáváme přes kůži. Zde by bylo velmi vhodné vyhodnotit si každý sám za sebe, zda i kosmetika, kterou denně používáme je spíše chemického, nebo přírodního původu. Přeci jen, přes kůži se "vsakují" látky rovnou do krve. A pokud se pohybujete v zakouřeném prostředí, a nelze se tomu vyhnout, zřejmě bude na místě s tímto oslabením počítat a o to více věnovat pozornost péči o očistu svých jater.
Výrazně se podílejí na tvorbě naší energie, která je pro náš organismus tolik zásadní. Zároveň uvolňují do oběhu chemické látky pro potřeby našeho mozku a nervového systému. Je to tedy orgán, který lze považovat za zodpovědný ve fungování naší nervové a duševní činnosti.
Jen pro představu, proč bychom si měli svých jater vážit:
Plně pracují dokonce i tehdy, když jsou sama přetížena, kus jich chybí, nebo jsou napadena nějakou "chorobou".
Je to velmi vytrvalý pracovník, který pro udržení chodu našeho organismu udělá všechno, dokud bude jen trochu moci.
Buďme bdělí a pečujme o svá játra jako o věrného přítele, na kterého se můžeme spolehnout i v těch nejtěžších situacích.
Rozhodně není na místě, spoléhat se na výsledky jaterních testů, které známe z klasické medicíny. Právě pro schopnost jater, pracovat do "roztrhání" a vůbec si nestěžovat, se ukáže problém ve výsledcích až ve chvíli, kdy játra pracují už jen na méně než 20%!!!
A přesto, i z takového stavu jsou schopna se zregenerovat, pokud jim nastavíme správné podmínky.
Vzhledem k tomu, že játra pracují nepřetržitě a nemají prostor pro odpočinek, pojďme se podívat, co pro ně můžeme udělat v rámci prevence a ulehčit jim tak jejich sisyfovskou dřinu.
Pokud je to možné, vynechejte nebo výrazně snižte přísun:
- pokud občas čtete etikety výrobků, které kupujete, a máte-li volbu, vynechejte raději ty, kde najdete glutaman sodný, nebo barviva a konzervační látky
také destiláty játra oslabují (i v bylinných tinkturách) Oproti tomu je velmi vhodný např. Ostropestřec mariánský (nenaložený v lihu)- mastných a tučných jídel
- cukru a soli (zejména pozor na mražená jídla, která lze uchovávat v lednici dlouho, jsou konzervovaná solí)
Jak poznám, že moje játra potřebují pomoc?
Možná to pro vás bude novinka, ale játra výrazně ovlivňují kvalitu zraku (pokud se vám zhoršuje zrak, je to jeden z ukazatelů, že máte přetížená játra).
Jak ovlivňuje stav jater naši náladu a výkon?
Zdravá játra - Pokud jsou vaše játra zdravá, pravděpodobně zjistíte, že se vám zvyšuje vytrvalost a odvaha.
Poruchy jater - Pokud jsou vaše játra zatížena, je velmi pravděpodobné, že jste tvrdohlaví, puntičkářští, zbrklí nebo dokonce ztřeštění.
Autor: Michaela Matějčková