SAUNA
Saunování a vliv na naše zdraví
Saunování z historického hlediska pochází již z doby kamenné. V konceptu se zdravím je saunování spojeno již s třináctým stoletím v oblastech dnešního Ruska. Sauna patřila k naprosto běžnému standardu tamních obyvatel. Opravdovou kolébkou dnešní sauny je však Finsko. V českém prostředí se s procesem saunování setkáváme až ve 20. století. Je však pravdou, že v dnešní době je čím dál tím více populární. Mnoho lidí si tak začíná uvědomovat, že sauna není jen místem odpočinku a relaxace ale i prostředkem k našemu pevnému zdraví.
Principem saunování je vystavení těla suchému teplu od 70 až do 100 °C. Následně se organismus rychle zchladí na normální teplotu. Cílem celého procesu přehřátí organismu je aktivace tělesných funkcí. Na krátkou dobu se zvýší prokrvení a látková přeměna, vyplavují se škodlivé látky, aktivuje se imunitní systém a tím pádem dochází k zmírnění mnoha chorobných obtíží. Teplo velmi dobře působí na revmatická onemocnění, dnu ale je i prevencí v chřipkovém období jara a podzimu. Napomáhá při obezitě, alergiích, lupence, poruchách menstruačního cyklu, chronických poruch zažívání a při nespavosti. Mimo jiné dochází k celkové regeneraci a obdobě ztracených sil. Je však nebezpečné saunovat při onemocnění oběhového systému, srdce a ledvin. Do sauny se chodí pouze ve zdravém stavu.
Blahodárný vliv saunování můžeme vidět i u dětí. Často dochází k zlepšení astmatu a obranyschopnosti. Prokrvení kůže začíná u dětí mnohem dříve než u dospělých, proto je třeba pobývat s dětmi v sauně kratší dobu.
Celkový proces saunování začína ještě před samotným vstupem. Je dobré nejít s plným žaludkem, z důvodu možného přetížení organismu. První pobyt v sauně se doporučuje na 10 minut, další saunování je vhodné prodloužit o 5 minut. I tak jsou ale kratší intervaly vhodnější. Před vstupem je důležité se osprchovat a usušit, aby nedocházelo k zbytečnému odpařování vody a tím narušení suchého prostředí v sauně. Před samotným zchlazením je dobré si sednout, zabráníme tak mdlobám. Pokud se však mdloby dostaví i při odpočinku, je třeba saunu okamžitě opustit. Po saunování se tělo postupně ochlazuje studenou vodou. V žádném případě se do vody neponoříme náhle. Prokrvení kůže a zvýšení pocení lze v případě potřeby dosáhnout masáží či třením speciálním kartáčkem, případně obyčejným ručníkem. Po každém pobytu v sauně a následném ochlazení by měl člověk cca 15 minut relaxovat. V této době je vhodné doplnit tekutiny. Poté může celý proces opakovat.