PhDr. Karel Hrubý
PhDR. Karel Hrubý je český exilový politik a publicista.
V 70. a 80.letech působil ve vedení exilové sociální demokracie.
V roce 1995 mu bylo uděleno čestné občanství města Plzně. Přesto, že žije v Basileji, kde má dle jeho slov "trvalý pobyt", je jeho domovem právě Plzeň. Do České republiky se zpět už nepřestěhoval z rodinných důvodů.
PhDr. Karel Hrubý je tolik zajímavou osobností, že jen těžko lze popsat jeho vyzařování v několika slovech, především však je to velmi vzdělaný, pokorný a neuvěřitelně houževnatý člověk, milovník filosofií T.G.Masaryka.
Jeho snem bylo být učitelem, však jak už to tak bývá, nevyzpytatelné cesty života ho zavály k jeho vysněnému povolání jen na poměrně krátkou dobu.
V roce 1955 byl totiž zatčen v rámci nesouhlasu se stávajícím režimem na deset let.
Odtud byl po 5-ti letech propuštěn a spolu se svou ženou a synem emigroval. Usadili se právě v Basileji. Jak sám pan Hrubý říká, "je to město, které ho přijalo".
Zde, kromě toho, že pracoval pro jeden farmaceutický koncern, se pilně a neúnavně věnoval Exilové činnosti československé sociální demokracie na pomoc jeho rodné zemi ke svobodě. Za níž také v roce 1995 dostal propůjčeno vyznamenání T.G. Masaryka II.stupně.
V roce 1973 byl zvolen místopředsedou Čs. socialistické demokracie a v létě roku 1989 dokonce předsedou exilové strany a zároveň jejím zástupcem v kanceláři Socialistické internacionály. Byl členem zastupitelstva a předsednictva Rady svobodného Československa a předsedou švýcarské sekce Československé společnosti pro vědy a umění a spoustu dalších aktivit. Seznamoval také zahraniční čtenáře s pracemi českých a slovenských stoupenců "jiného smýšlení".