Nejúčinnější přírodní antibiotika vs. účinnost běžných antibiotik
Nejúčinnější přírodní antibiotikum: je vhodné jej mít trvale v domácí lékárničce, protože rezistentní bakterie na umělá antibiotika mají denně na svědomí 1900 úmrtí
Ing.Zdeněk Rozehnal
Jedna z největších výzev, které dnes čelí současná medicína, je zvyšující se rezistence (odolnost) nebezpečných baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani tzv. pancéřová antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná.
Klidně může v blízké budoucnosti nastat stav, kdy chemická antibiotika nebudou účinná ani na běžné infekce u některých jedinců.
V tomto je zajímavé zjištění odborníků Palackého univerzity v Olomouci, že koloidní stříbro zamezuje rezistenci baktérií na antibiotika při souběžné aplikaci s nimi (dokonce již neúčinná antibiotika při společné aplikaci s koloidním stříbrem se opět stávají účinná), ale "experti" EU zakázali jak dovoz zakřivených banánů, tak i vnitřní užívání stříbra v celé EU. Na druhé straně povolují přidávání karcinogenních látek (přídatných látek) do potravin a to i dětem.
Oproti farmaceutickým antibiotikám, příroda nabízí proti patogenním baktériím více účinných přírodních látek. Vzhledem k tomu, že se nedají patentovat, tak farmaceutické firmy a pod jejich vlivem vyškolení lékaři o jejich využití nejeví zájem a ani o nich většinou neinformují pacienty.
To ovšem neznamená, že je nemůžeme využívat
Je velice dobré je mít doma ve své lékárničce v případě, že se objeví nějaká infekce a upřednostňujeme přírodní léčení, případně když farmaceutická antibiotika jsou neúčinná.
Zde na stránkách jsou popisovány rostliny se silným antibakteriálním účinkem, jako je především zázvor, česnek a cibule.
Existuje ovšem rostlina, která je všechny překonává
Touto rostlinou je oregáno. Jde o bylinku s unikátními léčivými účinky. Oregáno má například až 8x více antioxiadantů než jablko a 3x více než borůvky.
Nejúčinnější forma použití je oregánový olej, nejpotentnější olej na světě. Působí totiž nejen na baktérie, ale i proti virům a plísním. Výborně učinkuje i na bolesti a záněty.
Oregánový olej byl hlavním prostředkem, který používal Hippocratés při bakteriálních infekcích (i když v té době baktérie nebyly známé). Oregánové listy se také úspěšně používaly při onemocněních dýchacího a zažívacího ústrojí.
Oregánový olej jako ultimativní antibiotikum
Oregánový olej je nasycen vitamíny a minerály. Obsahuje vápník, hořčík, zinek, železo, draslík, bór, mangan, měď, vitamíny C, A a niacin. Mimo to obsahuje další léčivé substance. Jde o fenol thymol, který působí antisepticky a antioxidačně. Dále obsahuje terpény - pinen a terpinen. Tyto učinkují antisepticky, antivirálně, protizánětlivě a také jako anestetikum, tedy tlumí bolesti.
Další substance bonreol je alkohol s dlouhým molekulovým řetězcem, který má silné antibakteriální a antivirové účinky. Dále obsažené estery, včetně linalyl acetátu a geranyl acetátu, zase učinkují na mykózy a jiné houbovité a kvasinkové infekce.
Všechny výše uvedené látky vykazují silné léčivé účinky, nicméně nejdůležitější složkou oregánového oleje je carvacrol. Vědecké výzkumy potvrdily, že se jedná o nejsilnější přírodní antibiotikum doposud známé vědeckému poznání.
Nejdůležitější je proto vysoký obsah carvacrolu, který by měl být minimálně 70%
Hlavní výhody oregánového oleje v porovnání s antibiotiky:
- při správném používání nemá oproti antibiotikům farmalobby vedlejší účinky
- na rozdíl od antibiotik neodbourává v těle důležité látky - vitamíny a minerály
- je efektivní i na nebezpečné patogeny, které si vůči němu nedokáží vytvořit rezistenci
Oregáno (Dobromysl obecná)
bylo odedávna používáno jako velmi užitečná rostlina. Její základní účinnou látkou je silice carvacrol s antimikrobním působením, jehož obsah v tomto oleji dosahuje 70-80 %. Dále obsahuje cca 30 aktivních složek včetně dalších silic, fytosteroly, flavonoidy a další látky.
Oregáno je tradičně používáno pro usnadnění trávení, pomáhá udržovat normální funkci žlučníku, podporuje tvorbu a vylučování žluči. Příznivě působí na srdce a oběhový systém, podporuje srdeční funkci, pevnost a pružnost cévních stěn, přispívá k udržování normálního krevního tlaku. Pozitivně ovlivňuje dýchací systém a odolnost organismu, posiluje imunitu.
Rezistentní bakterie na antibiotika mají denně na svědomí 1900 úmrtí
27.5.2016 (dTest)
Studie, kterou zveřejnila britská vláda, uvádí, že každoročně na světě umírá okolo sedmi set tisíc lidí na následky nemocí, jež způsobily rezistentní bakterie či takzvané superbakterie. K vývoji těchto bakterií významně přispívá nadužívání antibiotik, zvláště pak pokud jsou podávána hospodářským zvířatům. O současných potížích s antibiotiky informuje spotřebitelský server Consumerist.
Současná situace na trhu s antibiotiky není příliš příznivá. Nový typ antibiotika nebyl vynalezen již po dobu třiceti let a užívání stále stejných látek vede ke vzniku odolných kmenů bakterií. Právě tyto bakterie mají každý den na svědomí okolo 1900 mrtvých. V Indii pak každoročně umírá až 60 000 novorozenců kvůli bakteriálním infekcím.
Jak ale varuje průzkum britských mikrobiologů pro vládu Davida Camerona, počet obětí se může ještě zvýšit až na přibližnou tisícovku za hodinu. S takovým dopadem počítá jeho studie již v roce 2050, a to za předpokladu, že nebudou objevena nová antibiotika.
V současnosti je situace taková, že mnozí lékaři v případě infekce rezistentními bakteriemi sahají po prostředku poslední záchrany. Tím je colistin, velmi silné antibiotikum s vážnými vedlejšími účinky, jehož užívání může poškodit játra. Devatenáct zemí na třech kontinentech ovšem hlásí výskyt kmenů bakterií, jež jsou odolné i vůči colistinu.
Experti se shodují, že dokud nebudou objevena nová antibiotika, je třeba zamezit nadužívání těch současných. To se týká jak lékařů, kteří často předepisují antibiotika i na virová onemocnění, tak hospodářských velkochovů. Zatímco podávání antibiotik pro povzbuzení přibírání na váze je na mnoha místech včetně EU zakázáno, problém tkví v tzv. preventivním podávání. Jedná se o situaci, kdy jsou antibiotika podávána celému stádu, i když nemocných je jen několik kusů. Podle kritiků preventivního podávání se pod něj často schovává právě „výkrm na váhu“.
Odolné bakterie se pak mohou snadno šířit v mléce či mase, známé jsou i případy otravy prémiovým „krvavým“ hamburgerem, starší průzkum americké organizace Consumer Reports pak prokázal přítomnost rezistentních bakterií i v masu z bio-chovu.
Rok 2016 versus 2014, neúčinnost antibiotik stoupá. Nejvíce rezistentních bakterií se nalézá v nemocnicích
Rok 2016 můžete porovnat s informacemi, které uváděl dTest již v roce 2014
Bakterie odolné vůči antibiotikům ročně způsobí až 25 000 úmrtí
18.11.2014 (dTest)
Nová kampaň evropské spotřebitelské organizace BEUC upozorňuje na nebezpečí spojené s nezodpovědným podáváním antibiotik hospodářským zvířatům. Podle ní přispívá k vzniku rezistentních kmenů bakterií, které pak mají v Evropské unii ročně na svědomí až 25 000 úmrtí.
Dnes spouští BEUC druhou část své kampaně „Can we trust our meat?“. Zatímco první část se věnovala přesnějšímu označování původu masa, druhá se zaměřuje na samotný chov. BEUC kritizuje nezodpovědné podávání antibiotik chovnému dobytku. Současné předpisy totiž považuje za příliš mírné, ačkoli již od roku 2006 zakazují použití antibiotik jako prostředku pro růst svalové hmoty.
Nadměrné a preventivní podávání antibiotik podle BEUC napomáhá k vzniku a šíření rezistentních bakterií, které představují vážné zdravotní riziko pro ty, kdo jsou jimi napadeni. Jen v Evropské unii za poslední rok způsobily až 25 000 úmrtí. Léčba pacientů nakažených odolnými kmeny bakterií je navíc čím dál obtížnější.
Podle BEUC je největším problémem preventivní podávání antibiotik zdravým zvířatům. Čím více jich je podáváno, tím větší riziko vzniku rezistentní bakterie hrozí. Průzkumy z Belgie, Itálie, Německa, Portugalska a Španělska prokázaly, že takovými bakteriemi bylo kontaminováno mezi 72 % a 98 % drůbežího masa. Problémy mají však i jiné země, například ve Francii byly v některých testovaných vzorcích masa objeveny takzvané „super-bakterie“. Tak BEUC nazývá ty kmeny, které jsou odolné vůči více druhům různých antibiotik.
Bakterie se však nešíří jen v mase. Mohou se šířit skrze hnůj či vodu používané k hnojení a zalévání zemědělských plodin, vzduchem do okolí nebo je přenesou lidé, kteří jsou v kontaktu s hospodářskými zvířaty. Proto BEUC považuje téma za důležité pro všechny lidi, včetně těch, kteří se vyhýbají živočišným výrobkům.
Cílem BEUC není kompletní zákaz podávání antibiotik hospodářským zvířatům – použití antibiotik k léčbě nemocných či trpících zvířat je podle BEUC nevyhnutelné. Chce ovšem omezit jejich preventivní nadužívání. Dále by pak dobytku nesměly být podávány léky ze skupin cefalosporinů a fluorochinolonů. Ty jsou těžko nahraditelné a navíc určené lidem. Bakterie jsou vůči nim již teď velmi odolné. Místo podávání antibiotik by měli chovatelé zlepšit hygienu chovu a celkovou péči o chovná zvířata.
Novým předpisům o podávání antibiotik by mělo podléhat i veškeré maso a masné výrobky dovážené do Evropské unie ze třetích zemí. Předpisy Unie pro hygienu a podávání antibiotik či růstových hormonů jsou daleko striktnější než ve zbytku světa – neomezené používání antibiotik a růstových hormonů je povoleno například i v USA. Maso ze třetích zemí nesplňující požadavky by se však na evropský trh v žádném případě dostat nemělo.
Pro prevenci nákazy odolnými bakteriemi radí BEUC spotřebitelům maso důkladně kuchyňsky upravit. Po jeho přípravě by si pak měli dokonale umýt ruce i veškeré kuchyňské náčiní. Naopak nedoporučuje omývat samotné maso – voda bez mycího prostředku bakterie nezabíjí, pouze je rozprostře po celém jeho povrchu. Syrové maso pak BEUC doporučuje skladovat v nejnižší poličce lednice. Rozhodně by při domácím skladování nemělo přijít do styku s čerstvými potravinami.
Jak vznikají a šíří se odolné bakterie, popisuje tato infografika
Pět účinných antibiotik, na která nepotřebujete recept
Derek Henry
Nejčastěji předepisovanými léky současnosti jsou už dlouho antibiotika. Důsledkem jejich nepřiměřeného užívání bývá narušení trávicího systému a paradoxně také oslabení přirozené imunity proti všem druhům infekcí. Zvládat běžné infekce i bez poškozování imunity by se vám mohlo podařit s použitím následujících pěti účinných přírodních antibiotik.
Oregánový olej
Tento olej působí proti patogenním bakteriím, aniž by škodil užitečným bakteriím v lidském těle. Zároveň má protivirové a protiplísňové účinky, takže je vlastně kombinací tří léků v jednom a předčí běžné průmyslové léky, neboť nezpůsobuje žádnou rezistenci na antibiotika.
Jeho klíčovou složkou s antimikrobiálními vlastnostmi je carvacrol. Abyste si zajistili léčivé účinky oregánového oleje, měl by tento mít alespoň 70% běžného obsahu carvacrolu.
Echinacea
Echinacea bývá používána k léčbě široké škály infekcí už celá staletí. Nejčastěji se ale používala k ošetření otevřených poranění, při záškrtu, otravách krve nebo u dalších nemocí, vyvolávaných bakteriemi.
Dnes je tato účinná bylina využívána vetšinou jen při nachlazeních a chřipkách. Má však schopnost zničit i v současnosti nejnebezpečnější bakterie staphylococcus aureus, jež odolávají všem antibiotikům (MRSA).
Česnek
Česnek je k léčebným účelům využíván kulturami celého světa už tisíce let. V 18.století dokonce pomáhal vymýtit epidemie moru.
Česnek vykazuje významné účinky jako antibiotikum, antivirotikum nebo také proti plísním a mikrobům. Má schopnosti chránit před škodlivými bakteriemi nebo je sám odstraňuje z těla. Má vysoký obsah přírodních antioxidantů odstraňujících volné radikály a tím podporuje silný imunitní systém.
Jeho nejvýznamnější složkou je allicin, jež přímo usmrcuje škodlivé bakterie. Pro maximální účinek je potřeba jej rozmačkat a konzumovat syrový nebo jako součást lehce tepelně upravených jídel.
Koloidní stříbro
Už několik století je koloidní stříbro známo jako účinné antibiotikum. Počátkem 20.století Alfred Searle doložil jeho schopnosti ničit smrtelné patogeny.
Ve své zprávě tento farmaceut uvádí, že aplikací koloidního stříbra se podařilo u velkého počtu nemocných dosáhnout překvapivých výsledků. Hlavní výhodou tohoto léku je přitom okamžitý účinek proti mikrobům a žádné toxické vedlejší účinky na člověka.
Nejnovější výzkumy navíc potvrzují, že koloidní stříbro má schopnost zničit mikroby rezistentní na antibiotika, ke kterým patří MRSA, ptačí chřipka nebo SARS.
Manukový med
(Manukový med pochází od včel, jež sbírají nektar z manukových květů. Tyto květy kvetou na dřevině nazývané manuka neboli balmín metlatý)
Asi nejsympatičtější antibiotikum najdeme v podobě manukového medu. Při lokální aplikaci dokáže ničit celou řadu patogenů včetně MRSA nebo bakterií, které napadají tělesné tkáně. Zjistilo se, že takto používaný způsob léčení nevyvolává v bakteriích žádnou rezistenci, což by jinak mohlo ohrozit jeho účinnost při opakovaném používání.
Uvedený seznam přírodních antibiotik není vyčerpávající, ale pro začátek přírodního léčení úplně dostačuje. Jako další prostředky mohou sloužit reishi, kůra z lapača, vilcacora, extrakt z olivových listů, hřebíček, kurkuma a také citróny - pak již bude váš arzenál přírodních antibiotik téměř kompletní.
Originál: https://www.naturalnews.com/0