Rotaviry
Trápí Vás infekce rotaviry a chcete se skutečně uzdravit?
Rotaviry se vyznačují tím, že se vracejí, opakují (rotují - od rotare) a způsobují opakované infekce. Rotavir patří mezi Enteroviry a je nebezpečný proto, že jakékoli jídlo, zvláště pak mléko, tak dítě hned zvrací a dochází k silné dehydrataci.
Zkušenost s Rotavirem zde: http://www.alternativnimedicina.cz/nemoci/viry/rotaviry/vcera-jsem-drzela-bezvladne-telicko
Rotavirus je kulový virus z čeledi Reoviridae o průměru 70 až 80nm. Rotaviry se vyznačují vysokou nakažlivostí, přičemž jsou nejčastějším původcem průjmů u dětí na celém světě. Alespoň jednou prodělá rotavirovou infekci naprostá většina dětí do pěti let.
Rotavirus se skládá z 11 segmentů dvoušroubovice RNA obalené kapsidou složenou z dvou vrstev polypeptidů, vnější obal nemá. Lidské rotaviry mají minimálně 42 různých kmenů, snadno mutují a rekombinují se. Jedná se o rotaviry typů A, B a C, z toho typ A způsobuje 90% infekcí. Rotaviry se kromě lidí také vyskytují u ostatních savců a ptáků, tyto živočišné rotaviry typů A, B, C, D a E obvykle nezpůsobují u člověka projevy onemocnění, ale snadno se s lidskými rotaviry rekombinují.
Šíření rotavirů
Rotavirové infekce jsou sezónní, v Evropě se nejčastěji vyskytují v zimě a na počátku jara. Rotaviry se přenášejí fekálně-orálním způsobem, vstupují do těla ústy prostřednictvím špatně umytých rukou, konzumací kontaminované potravy nebo vody, náhodným dotykem, usídlí se v trávicím traktu a z těla vycházejí stolicí. Rotaviry jsou poměrně odolné, na vzduchu a na površích (například na hračkách nebo přebalovacích deskách na veřejných místech) dokáží přežít až několik dní, často bývají rezistentní k řadě dezinfekčních prostředků. Jsou velmi nakažlivé, snadno se šíří, především mezi osobami v úzkém kontaktu.
Hlavní zbraní proti jejich šíření je pečlivá hygiena rukou. Velmi dobrou ochranou před rotavirovými a jinými průjmovými onemocněními je zdravá střevní mikroflóra, vyvážená zdravá strava a kojení - mateřské mléko také obsahuje ochranné faktory, probiotika a prebiotika, která, pokud k nákaze dojde, pomáhají střevům dítěte se uzdravit.
Průběh rotavirové infekce
U dospělých rotavirová infekce zpravidla probíhá bez příznaků nebo má mírný průběh. U dětí do dvou měsíců se rotavirové infekce vyskytují spíše ojediněle, často probíhají bez symptomů, pravděpodobně vlivem kolostra a mateřského mléka. Rotaviry ohrožují zejména děti od 4 měsíců do třech let života. Opakovaná nákaza mívá výrazně mírnější průběh.
Inkubační doba rotavirové infekce je 1 až 3 dny. V některých případech se nejprve objeví katar horních cest dýchacích nebo nechutenství, ale mezi obvyklé první příznaky rotavirové infekce patří horečka a zvracení. Po 1 až 3 dnech, jak rotaviry napadají sliznici horních dvou třetin tenkého střeva, se snižuje absorpce cukrů, dochází k deficitu enzymu laktázy, který štěpí mléčný cukr laktózu, a následně se dostavuje průjem, který přetrvává 5 až 8 dní. Stolice je velmi častá a vodnatá, zpravidla bez příměsi hlenu či krve. Může se také objevit nadýmání a kožní vyrážka. Rotaviry jsou vylučováný stolicí nakaženého člověka po dobu 7 až 10 dnů, z toho první dny ve vysoké koncentraci. Obnova sliznice střeva po onemocnění trvá 2 až 8 týdnů.
Nebezpečná není infekce rotaviry jako taková, ale případná dehydratace, pokud není u dítěte zajištěna dostatečná kompenzace tekutin ztracených zvracením a průjmem. Nicméně první kontakt s rotaviry se u nejmenších dětí může změnit na těžký stav, který provází silné průjmy, zvracení a dehydratace organismu. Komplikací rotavirové infekce může být malabsorpce (snížené vstřebávání živin střevem) a dlouhodobý průjem.
Léčba rotavirové infekce
Léčba je nespecifická, stejná jako u jiných průjmových onemocnění. Nejdůležitějším bodem je udržení dostatečné hydratace, více informací naleznete v článcích Průjem a Zvracení kojenců.
Očkování proti rotavirům
Jedná se o nepovinné očkování, kdy jsou používané vakcíny živé a orálně podávané. Před očkováním by měla být sepsána anamnéza dítěte a pečlivě zvážit možné kontraindikace, především nemoci a malformace trávicího traktu a poruchy růstu. Ne u všech očkovaných dětí se po vakcinaci vytvoří protilátky a ani vysoká hladina protilátek není zárukou imunity vůči infekci rotaviry. Uvádí se spíše snižení závažnosti průběhu onemocnění. Očkování v žádném případě nechrání před jinými původci průjmových onemocnění. Ochranný účinek očkování vakcínami proti rotavirům poměrně rychle klesá.
Aplikace vakcíny s sebou nese i nemalé riziko nežádoucích účinků, včetně těch závažných. Děti očkované proti rotavirům mohou i několik dní po aplikaci vakcíny stolicí vylučovat vakcinační virový antigen či živé rotaviry. Je možný přenos takto vylučovaných rotavirů na jiné osoby a to především osoby v blízkém kontaktu s očkovaným dítětem, jako jsou rodiče či sourozenci. Při kontaktu s dítětem nedávno očkovaným proti rotavirům by měli všichni pečlivě dodržovat osobní hygienu (mytí rukou, především po výměně plenek).
Nepovinné vakcíny proti rotavirům
- Rotarix
- RotaTeq