ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE
Zažívací problémy občas postihnou každého z nás, těhotné a děti nevyjímaje, a tak je dobré vědět, jak si s pálením žáhy, plynatostí, zácpou nebo průjmem poradit. A také co je vhodné mít v lékárničce, aby nás zažívací problémy zbytečně nezaskočily. V článku najdete i tipy na vhodné potraviny.
Zejména v době prázdnin a dovolených snadněji uděláme dietní chybu, ať už v podobě přejedení nebo konzumace některých nevhodných potravin. Ta se nám pak vymstí v podobě některého z dále uvedených problémů.
Ani ve všedních a pracovních dnech ale nejsme vůči zažívacím potížím imunní. Naopak počet lidí s problematickým zažíváním stále stoupá. Příčinou může být např. zvýšený stres, nepravidelná strava, nedostatek pohybu nebo nedodržování pitného režimu.
Co tedy můžeme udělat pro prevenci a jak již vzniklé zažívací problémy řešit?
PÁLENÍ ŽÁHY je způsobené překyselením žaludku - vniká vracením kyselých žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Příznakem je pálivá bolest vzdadu na prsou a kyselé říhání.
Pro prevenci je nejdůležitější změnit některé stravovací návyky, které k překyselení a pálení žáhy přispívají. Často pak potíže po krátké době zmizí:
- jezte v klidu, v rozumných dávkách a pravidelně (4 -5 x denně)
- jídlo dobře rozžvýkejte a vypijte dostatečné množství vody, ale až po jídle (nepomáhejte si při polykání zapíjením tekutinou)
- vyvarujte se kávy (nahraďte např. zeleným čajem), alkoholu, cigaret, sladkostí, těžko stravitelných, příliš kořeněných a pálivých jídel
- omezte také čerstvé pečivo, sycené limonády a extrémně horké nebo příliš studené potraviny a nápoje
- naopak do jídelníčku přidejte potraviny s vysokým podílem vlákniny, kysané mléčné výrobky, rostlinné oleje, kořenovou zeleninu, bílá masa a ryby
Tipy na vhodné potraviny:
BRAMBOROVÁ ŠŤÁVA - šťáva ze syrových brambor působí silně zásaditě a pomáhá uklidnit překyselený žaludek. Nejlépe si ji připravíte sami v odšťavňovači.
KURKUMA - koření jasně žluté barvy - působí proti pálení žáhy a dodává energii.
ZÁZVOR - čistí tělesné šťávy a působí proti pocitu přeplněnosti, pálení žáhy a nadýmání.
KEFÍR - je zásaditý, neutralizuje žaludeční kyselinu a obsahuje velké množství vitaminu B.
NADÝMÁNÍ A PLYNATOST
Jedná se o hromadění plynných bublin ve střevě, většinou vyvolané neúplným trávením. Příčinou mohou být některé nadýmavé potraviny, ale také např. alergie nebo záněty střeva.
V rámci prevence je nejlepší vyhnout se potravinám, které nám nadýmání způsobují. Zvláštní pozor by si měly dát také kojící maminky, protože jejich jídelníček může způsobit nadýmání kojenců.
Mezi nadýmavé potraviny patří zejména luštěniny a některé druhy zeleniny, zvláště kapusta, květák a kedlubny.
Pokud je nadýmání způsobené špatným trávením bílkovin, může pomoci vitamin B6 (pyridoxin), vitamin D a vápník. Důležité tedy je pobývat denně alespoň půl hodiny na čerstvém vzduchu (vitamin D se tvoří v kůži slunečním světlem). Je dobré také vědět, že kouření a užívání antikoncepčních pilulek ničí pyridoxin.
Tipy na vhodné potraviny (nebo jejich úpravu):
KUCHYŇSKÁ SŮL - může pomoci při nadýmání kojenců (trošku do kojenecké láhve). U dospělých přidat více do jídla nebo sníst solenou okurku.
PIVOVARSKÉ KVASNICE - povzbuzují trávení, podporují vyplavení slin.
HEŘMÁNKOVÝ ČAJ S LÉKOŘICÍ - 2 čajové lžičky heřmánkových květů přelijete šálkem vařící vody a necháte 10 min. louhovat, pak v čaji rozpusťte 20g lékořice.
ROOIBOS - je osvědčený proti "tříměsíční kolice" kojenců, dětem chutná víc než anýz, fenykl a kmín.
Některé druhy zeleniny ztratí svoji nadýmavost, když je před požitím několikrát zmrazíme (např. růžičková kapusta).
ZÁCPA neboli obstipace znamená, že se nedaří vyprázdnit stolici, která pak v tlustém střevě mění svou konzistenci a tvrdne. Může mít mnohočetné příčiny, nejčastěji vzniká v důsledku psychických faktorů nebo špatnou životosprávou. Jedná se zejména o nevyváženou stravu s malým množstvím vlákniny a příliš velkým množstvím cukru, výrobků z bílé mouky, konzervovanými produkty a nedostatečným pitným režimem. Pokud navíc nemáme ani dostatek pohybu, může být následkem zácpa.
V prevenci je tedy důležité zejména pít hodně tekutin a dostatečně se pohybovat na čerstvém vzduchu.
U miminek je prevencí zácpy kojení, protože kojené děti zácpou netrpí (mateřské mléko je dokonale přizpůsobené malým lidským střevům). Pokud miminko živíte uměle, kontrolujte vyměšování miminka, protože uměle živená miminka mohou zácpu dostat.
Tipy na vhodné potraviny:
PŠENIČNÉ OTRUBY - Otruby z ovsa nebo pšenice, které se před použitím nechají naboptnat ve vodě, aktivují díky svému podílu vlákniny trávení přirozeným způsobem.
LNĚNÉ SEMÍNKO - Je možné ho rozdrcené např. přidat do skleničky džusu vyrobeného z čerstvéh ovoce a vypít.
KYSELÉ ZELÍ - Díky kvašení kyselinou mléčnou je vhodné ho užívat na udržení zdravých střev. Před snídaní si dejte 2 - 3 lžíce kyselého zelí.
SUŠENÉ ŠVESTKY - Některé sušené ovoce aktivuje zažívání, zejména švestky, ale i fíky, meruňky, datle a také rozinky.
Pokud máte zácpu spojenou se silnými bolestmi břicha, vyhledejte rychle lékaře!
Důsledkem chronické zácpy mohou být také hemoroidy.
PRŮJEM - hlavní příčinou bývá infekce, původcem především strava. Příčinou může být i zánět střev nebo alergie.
Prevence spočívá v dodržování hygienických zásad (mytí rukou, řádné omývání ovoce a zeleniny, opatrnost při manipulaci se syrovým masem - nepoužívat stejné prkénko na ostatní potraviny). Dále je důležitá dostatečná tepelná úprava potravin. Zejména na cestách se vyhýbejte prodejnám s občerstvením, ve kterých nemáte zaručenu čerstvost a nezávadnost, nepijte vodu z vodovodu, ani žádné nebalené nápoje.
MYSLETE NA REHYDRATACI!
Zejména při průjmových onemocněních, ale také při zvracení a horečce je nutné zejména u dětí zajistit dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci! Ta může být životu nebezpečná.
Tyto stavy jsou obzvlášť nebezpečné zejména pro ty nejmenší, kde nejsou dostatečně vyvinuté kompenzační mechanismy pro udržení rovnováhy vnitřního prostředí. Někdy i zdánlivě malé ztráty mohou vyústit v metabolický rozvrat s následným poškozením vnitřních orgánů. Proto je nutné myslet na včasnou rehydrataci (léčebný postup, jehož úkolem je nahradit ztracené množství tekutin, solí a živin do organismu).
K rehydrataci dětí není vhodné při průjmu používat colu, ovocné šťávy nebo čaje.
Tipy na vhodné potraviny:
JABLEČNÁ KAŠE SE ŠALVĚJÍ
Šalvěj uvolňuje podrážděné střevní svaly, její tříslovina poskytuje střevu přirozenou ochranu, disponuje i antibiotickou látkou, působící mimo jiné i proti Escherichia coli (hlavní původce průjmu).
Příprava: Oloupejte 2-3 sladkokyselá jablka, vyjměte jaderník a rozvařte s troškou vody na kaši, pak přidejte 1 čajovou lžičku medu, 1 lžičku rozdrcené šalvěje, polévkovu lžíci másla a na špičku nože červené papriky. Zamíchejte a nechte asi 10 min. louhovat.
ČERNÝ ČAJ SE SKOŘICÍ
Skořice zastavuje průjem a současně působí antibioticky na četné střevní bakterie.
Příprava: 1 čajovou lžičku černého čaje a 1/4 tyčinky skořice přelijte cca 200 ml vařící vody. Nechte asi 5 min. louhovat a přeceďte. Pijte 3 šálky denně.
KEFÍR SE ŠŤÁVOU Z RYBÍZU
Účinný recept proti zánětu střev.
Smíchejte 150 ml kefíru s 50 ml šťávy z rybízu. Nápoj si můžete posypat strouhanými ořechy nebo mandlemi. Pijte denně tři skleničky.
Léčivé prostředky nekombinujte. Z rostlinných přípravků si vyberte vždy jen jeden (je důležité střevo šetřit).
Je potřeba také hodně pít, protože průjem způsobuje velkou ztrátu tekutin (ale žádné slazené a barvené nápoje nebo kolu). Zejména u malých dětí a starších lidí je velmi důležitá intenzivní rehydratace...
Pozor! Pokud je průjem doprovázen horečkou nebo se ve stolici objeví hlen nebo krev, vyhledejte lékaře! Stejně tak pokud průjem trvá déle než den. U malých dětí a starých lidí je vhodné přivolat lékaře hned.
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
14.8.2014