Rakovina tlustého střeva
Zkuste jiný pohled na rakovinu a její prevenci s pomocí našich specialistů...
Popis rakoviny tlustého střeva
Tlusté střevo je součástí našeho trávicího traktu, kde se ukládá přebytečný materiál. Společně s rektem (konečníkem), který je zakončením tlustého střeva, tvoří svalovitou strukturu ve tvaru dlouhé trubice.
Nádory tlustého střeva a konečníku se tvoří na vnitřní straně stěny střeva a nazýváme je polyp, když jsou benigní a rakovina, když jsou zhoubné. Benigní polyp není tak závažný, protože jde jen o malé výrůstky, které nemůžou napadnout ostatní tkáně nebo orgány a také se nerozšiřují do zbytku těla. Jsou lehko identifikovatelné během procesu zvaném kolonoskopie, během něhož se také dají jednoduše odstranit a neohrožují lidský život.
Když se ale neodstraní včas, můžou se z nich stát zhoubné nádory, které velmi rychle narostou, dostanou se přes stěnu tlustého střeva a šíří se metastázou do celého těla. Tímto způsobem napadají a poškozují blízké tkáně a orgány, ale můžou se dostat i do vzdálených částí těla a tvořit nádory ,například v plicích nebo v játrech. Když se rakovina dostane do tohoto stadia, léčba je velmi komplikovaná a úplné uzdravení pacienta je nepravděpodobné.
Rizikové faktory rakoviny tlustého střeva
Díky statistikám je jasné, že rakovina tlustého střeva je vážný problém. Je to třetí nejběžnější druh rakoviny u mužů a čtvrtý nejběžnější druh rakoviny u žen. Největší riziko, které ovšem může každý sám velmi dobře ovlivnit, jsou špatné stravovací návyky.
Výzkumy prokázaly, že tento druh rakoviny je mnohem běžnější v západních zemích a těch zemích, kde se uchytily stravovací návyky ze západních zemí. Mnohem menší výskyt rakoviny tlustého střeva byl objeven v zemích Asie a Afriky, než v jiných částech světa.
Jedním z nejvážnějších faktorů, které zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva, je nadbytečný příjem tuků v potravě. Příjem tuků na populaci je statisticky mnohem vyšší v zemích, kde je rakovina tlustého střeva výrazně frekventovanější, proto můžeme říct, že lidé s nadbytečným příjmem tuků mají větší predispozice pro tento druh rakoviny ,než lidé s nižším příjmem tuků.
Tuk se ve stravování nejlépe vyváží zeleninou a jídlem bohatým na vlákninu. Nejen příjem tuků, ale i obezita, často doprovázená cukrovkou, jsou faktory, které riziko rakoviny tlustého střeva zvyšují.
Také kouření zvyšuje riziko tohoto druhu rakoviny, stejně jako i jiných. Cigaretový dým nebo rozžvýkaný tabák přenášejí karcinogeny do těla, takže i do tlustého střeva, a výzkumy prokázaly, že kouření zvětšuje polypy.
Dalším faktorem je samozřejmě také samotná přítomnost polypů na vnitřních stěnách tlustého střeva. Všeobecně se tvrdí, že zhoubná rakovina vzniká právě z těchto polypů, a proto je velmi důležité, aby byly odstraněny co nejdřív. Polyp vznikne v důsledku vadného chromozomu, který se dědí po jednom z rodičů, a proto je člověk ve zvýšeném riziku, že se u něj polyp objeví, pokud se v historii jeho rodiny už nějaké polypy nebo přímo rakovina tlustého střeva objevily.
Okolo 20% pacientů s rakovinou tlustého střeva pochází z rodiny, kde se už tato rakovina objevila. Pokud měli rakovinu tlustého střeva příbuzní v prvním stupni, čili nejbližší příbuzní, je riziko rakoviny u potomka 18%.
Pokud pacient trpí ulcerózní kolitidou, je pro něj riziko vzniku rakoviny tlustého střeva vyšší. To ovšem také záleží na lokaci a rozsahu onemocnění. Riziko roste s dobou, po kterou pacient ulcerózní kolitidou trpí a zvyšuje se razantně po deseti letech nemoci.
Posledním a neméně důležitým rizikovým faktorem je věk. Bylo prokázáno, že více než 90% lidí, kteří mají rakovinu tlustého střeva, jsou 50 let staří nebo starší, s tím, že průměrný věk při diagnóze je 64.
Prevence rakoviny tlustého střeva
Hlídat, jestli se u vás neobjeví symptomy, je samozřejmě velmi důležité, avšak u tohoto druhu rakoviny je dost dobře možné, že se bude několik let vyvíjet bez toho, aby bylo možné nějaké symptomy zaregistrovat. Proto je velmi užitečné naplánovat si pravidelné kontroly, především u lidí nad 50 let.
Pokud je problém kolonoskopicky diagnostikován včas, většina nádorů tlustého střeva je stoprocentně léčitelná. Pokud se na vás tedy vztahuje některý z rizikových faktorů, nejhorší věc, kterou můžete udělat, je čekat až se u vás objeví symptomy.
Další velmi důležitou prevencí je jíst vyváženou stravu. Bylo prokázáno, že strava bohatá na tuk, cholesterol a jídla s nízkým obsahem vlákniny, zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva. Proto se chraňte tím, že zařadíte do jídelníčku jídla bohatá na vlákninu a hodně zeleniny. Můžete se také chránit tím, že se vyvarujete jídel vedoucích k cukrovce, protože cukrovka je také jedním z rizikových faktorů.
S předchozím bodem souvisí i tento, a tím je kontrola hmotnosti. Pokud jste obézní ( s BMI 30 a vyšší), zvyšujete tím riziko rakoviny tlustého střeva, a tudíž je nejlepší prevencí pokusit se snížit hmotnost. Neexistuje snadná rada jak na to, snažte se jíst chytře a žít aktivně, a riziko rakoviny bude hned o něco nižší. Bylo prokázáno, že tělesné cvičení snižuje riziko rakoviny tlustého střeva až o 40%! To se samozřejmě netýká jen obézních lidí, ale všech, co se chtějí chránit.
Další možností je genetika. Pokud patříte mezi lidi v jejichž rodině se v minulosti často objevila rakovina tlustého střeva, měli byste uvážit otázku genetických testů jako součásti vaší prevence. Lidé, kteří jsou nositeli genové mutace spojené s dědičnou rakovinou tlustého střeva, jsou v nejvyšším riziku.
Proto je velmi užitečné o tom vědět předem a poradit se se svým lékařem o možnosti genetického testování. Ještě než to uděláte, je potřeba podrobně znát zdravotní historii vaší rodiny. To je důležité nejen pro vás, protože při tom můžete narazit na spoustu různých věcí, nejen rakovinu tlustého střeva, ale hlavně pro vašeho lékaře, který k analýze vašeho rizika potřebuje co nejpodrobnější informace.
Nekuřte! Kouřením dobrovolně transportujete karcinogeny do těla, a ty pak ovlivňují růst nádorů.
V poslední řadě se zkuste co nejvíce vyhýbat radioaktivnímu záření. Bylo prokázáno, že radioaktivní záření může způsobit rakovinu tlustého střeva. Dobrá zpráva ale je, že by bylo potřeba velké množství radiace, aby rakovina vznikla.
Příznaky a projevy rakoviny tlustého střeva
S rakovinou tlustého střeva je spojeno mnoho snadno rozpoznatelných symptomů. Problém je v tom, že se často neobjeví, dokud rakovina není v pokročilém stádiu.
Prvním symptomem je krev ve stolici. Ta se objeví, protože nádory krvácejí, takže když se nádor objeví na konci tlustého střeva nebo v konečníku, krev ve stolici by měla být jasně rozpoznatelná. Pokud je ale nádor na začátku tlustého střeva, krev uschne ještě dřív, než se dostane ven z těla, a bude proto neviditelná.
Další symptomy jsou průjem, zvracení, nebo naopak zácpa. Pokud je nádor na konci tlustého střeva nebo v konečníku, může být pro přebytečný materiál velmi těžké dostat se skrz, což způsobí zácpu, nebo velmi tenkou stolici.
Nádor někdy může zablokovat tlusté střevo úplně a způsobí tak vnitřní překážku. To znamená, že střevem nic neprojde, a někdy nemůže do tlustého střeva proudit ani krev. Toto způsobuje velmi vážné a bolestivé křeče, které mohou být i příznakem toho, že stěna střeva byla perforována. Jedná se o velmi akutní stav a žádá si okamžitý zásah lékaře.
Neplánovaný úbytek na váze je také jedním ze symptomů, protože pokud tělo začne samo od sebe snižovat hmotnost, znamená to, že je chyba v metabolismu. V tomto případě to znamená, že nádor produkuje chemikálie, které zrychlují metabolismus.
Jak už bylo uvedeno, nádory krvácejí a ani si toho nemusíte všimnout.. To může vést k poklesu hodnoty železa v krvi a k anemii, nedostatku kyslíku v krvi. Ta se projevuje slabostí a častou, nadměrnou únavou.
Léčba rakoviny tlustého střeva
Na prvním místě je velmi důležitá přesná a včasná diagnóza a je podstatné rozeznat polyp nebo nádor. Diagnóza se provádí buď irigografií, což je rentgenové vyšetření, nebo kolonoskopií, která se používá zejména k potvrzení diagnózy, nebo aby se nádor či polyp přesně lokalizoval.
Nejběžnější léčbou rakoviny tlustého střeva je operace, kde se nádor odoperuje spolu s několika mízními uzlinami. Zdravé části střeva se poté znovu spojí dohromady. Pokud se nádor nachází v konečníku, je postup o něco složitější. Konečník musí být odstraněn a pacientovi je udělán vývod, tzv. kolostomie. Pacientovi se udělá v břiše otvor, kterým může z těla odcházet pevný odpad. Specialisté potom pomáhají lidem s kolostomií vrátit se do běžného života.
Pokud operace přijde dostatečně včas, což znamená, že nádor se pořád nachází pouze uvnitř tlustého střeva a ještě nenastal proces metastázy, je tu velká pravděpodobnost, že operace byl jediný zásah a pacient se úplně uzdraví. 80% takovýchto pacientů po operaci žije běžný život. Pokud se rakovina dostane do dalšího stádia, což znamená, že se nádor dostane přes stěnu tlustého střeva a metastazuje do jiných částí těla, pacientů přežívajících 5 let je méně než 10%. Pokud se prokáže metastáze, přikročí se k chemoterapii, která má co nejvíce oddálit opětovný výskyt nádoru a zvýšit pacientovu šanci na přežití.
Radiační terapie se používá hlavně k léčbě rakoviny konečníku. Je důležitá, protože podstatně snižuje riziko návratu nádoru.
Jak si mohu pomoci sám
Nejlepší a vlastně i jediná cesta ,jak si pomoci, je chránit se a pokud patříte do rizikových skupin, chodit na pravidelné kontroly. To je obzvlášť důležité pokud je vám 50 a více let, pokud patříte k lidem, v jejichž rodině se rakovina tlustého střeva objevila, nebo pokud trpíte ulcerózní kolitidou. Můžete se také chránit vyváženou stravou a aktivním životním stylem.
Komplikace rakoviny tlustého střeva
Nejhorší komplikací je, když se rakovina tlustého střeva neodhalí včas, pokud pronikne za stěnu tlustého střeva a pokud se objeví metastáze. Dnes není pro lékaře příliš složité odstranit nádor, který je lokalizován pouze v tlustém střevě, ale pokud se rozšíří, je nutné nasadit chemoterapii, kterou doprovází řada vedlejších a nechtěných účinků.
Trvá velmi dlouho (běžně nejméně 6 měsíců), a vyžaduje si trpělivost a energii. Po absolvování všech léčebných procedur také není jisté, že nenastane recidiva. Proto je i po ukončení úspěšné léční nutné docházet na pravidelné kontroly a kolonoskopie, aby se případný opětovný nádor co nejrychleji léčil.
Zdroj: www.vitalion.cz