Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
  • ZAPPER CENTRUM

    ZAPPER CENTRUM

    Produkty a služby alternativní medicíny

    Měření a diagnostika

    Široká nabídka přístrojů a doplňků stravy

    Frekvenční a plazmové generátory, měřicí a diagnostické přístroje

    Odborné poradenství a individuální přístup

     

     

    Přečtěte si více
  • Alternativní medicína CZ

    Alternativní medicína CZ

    AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

    Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

     

     

    Přečtěte si více
  • Revoluce v léčení všech nemocí

    Revoluce v léčení všech nemocí

    "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

    Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

    Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • Produkty pro zdraví a pohodu

    Produkty pro zdraví a pohodu

    V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

    Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

     

     

     

    Přečtěte si více
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Rakovina kůže (melanom)

Zkuste jiný pohled na rakovinu a její prevenci s pomocí našich specialistů...

Popis melanomu

Melonom je velmi nebezpečný typ rakoviny kůže, který vzniká v melanocytech, tedy kožních buňkách, které produkují kožní pigment.

Melanom je způsobem slunečními paprsky, tedy především jejich UVB složkou, které poškozují DNA melanocytů a ty se poté nekontrolovatelně množí a tvoří kožní nádor- melanom. Melanom se nejčastěji objevuje na kůži, ale může se vytvořit i na sliznici či v oku.

Nejtypičtěji se objevují na plochách těla, které vystavujeme slunečnímu záření jen nárazově. Může vzniknout jak normálně na bílé kůži, tak na podkladě mateřského znaménka. Melanom je značně nebezpečný kožní nádor, ale díky tomu, že je na povrchu kůže a že je barevný, ho můžeme snadno odhalit a včas zahájit léčbu.

Kvůli zlepšené finanční situaci a s rozvojem cestovního ruchu přibývá lidí ze střední Evropy postižených melanomem. Statistiky například říkají, že v České republice se výskyt melonomu za posledních třicet let zvýšil až čtyřikrát. Ženy a muži jsou postiženi stejnou měrou.

Rizikové faktory melanomu

Vznik melanomu je především způsobem nadměrným a nechráněným vystavováním na slunci. Vznik tomuto onemocnění dává zejména slunění se mezi 10. a 15. hodinou odpolední a nedostatečné používání krémů s UV filtry a nebo používání krémů s příliš nízkými filtry.

Uvádí se však také, že ani používání dostatečného množství vhodných opalovacích přípravku nás při dlouhém opalování neochrání před melanomem. Opalovací přípravky totiž jen uměle prodlužují dobu, kterou můžeme strávit na slunci bez toho, abychom se spálili. Nezabrání však zcela negativním účinkům ultrafialového záření na pigmentové buňky.

Obecně mají větší sklon k melanomu lidé se světlejší kůží a světlými nebo zrzavými vlasy ( kožní fototyp I a fototyp II) a také lidí s větším počtem mateřských znamének.

Větší sklon k tomuto typu kožního nádoru mají také lidé, kteří se v dětství nebo mládí rozsáhle nebo často na slunci spálili. Toto je velmi zásadní faktor, protože je dokázáno, že více než chronické opalování je nebezpečné pro vznik melonomu spálení, když je kůže nejcitlivější - tedy v prvních zhruba 18 letech života.

Větší riziko onemocnění melanomem mají lidé, u kterých někdo v rodině trpěl tímto kožním nádorem. A také ti, u kterých se melanom objevil již v minulosti. Ti mají až desetkrát větší šanci znovu melanom dostat, než ti, kteří jím ještě netrpěli. Občas se na vzniku melanomu podílí i oslabený imunitní systém člověka.

Prevence melanomu

Melanom je velmi nebezpečný nádor a proto nejlepší obranou proti němu je prevence. Snad nejdůležitějším preventivním opatřením je, aby rodiče dostatečně chránili své děti před slunečními paprsky. U malých dětí je vhodné děti vůbec nevystavovat slunečním paprskům a v případech, kdy je to nevyhnutelné, tak je nezbytné je chránit pokrývkou hlavy, oblečením a krémem s vysokým ochranným faktorem.

U dospělých i dětí platí, že by se neměli slunečním paprskům vůbec vystavovat mezi 10. a 15.hodinou, to je totiž doba, kdy na zemský povrch dopadá nejvíce UVB paprsků, které způsobují melanom. V tuto dobu je vhodné se pohybovat ve stínu stromů, slunečníku nebo vevnitř budov.

Ochranu proti škodlivým slunečním paprskům nám poskytne i vhodné oblečení a pokrývka hlavy. K dostání je dokonce oblečení se speciálními ochrannými filtry, které nepropouští UV záření. Na části těla, které nemáme přikryté oděvem, je nutné aplikovat krém s ochranným UV filtrem. Uvádí se, že i při pouhém každodenním procházením městem, je vhodné být natřen krémem s faktorem minimálně 15. Ochranný faktor uvádí, kolik ultrafialového záření se dostane do kůže po jeho použití. Například faktor 20 propustí do naší pokožky jen jednu dvacetinu slunečního záření, faktor 50 pak propustí jen jednu padesátinu paprsků atd.

Při prevenci melanomu je však důležitá nejen hodnota ochranného faktoru, ale i způsob aplikace ochranného krému. Obecně je známo, že přípravek bychom měli aplikovat alespoň dvacet minut před tím, než jdeme na slunce. Dále bychom měli aplikovat v dostatečné míře a na suchou a čistou pokožku, aby se mohl řádně vstřebat. Pokud vystavování na slunci střídáme s pobytem ve vodě, je nutné používat krémy, které jsou vodě odolné (water-resistant nebo water-proof), protože i vodou prochází značná část UV paprsků. Po vylezení z vody je nutné ochranný krém na suchou kůži aplikovat znova. A i když se nekoupeme, tak je vhodné vrstvu krému zhruba každé dvě až tři hodiny obnovovat, protože pocením a otíráním pokožky se z nás krém postupně smývá.

I když je známo, že pomocí slunečních paprsků si naše tělo vyrábí vitamín D, který je pro tělo nezbytný a že sluneční paprsky mají blahodárný vliv na lidskou psychiku, tak to neznamená, že bychom kvůli tomu měli ležet hodiny na slunci a riskovat tak nádor kůže. Lidské tělo je schopné si vitamin D vytvořit i přes malý povrch kůže za velmi krátkou dobu. Je také nutné podotknout, že i umělé záření je pro naši kůži velmi nebezpečné (podle některých zdrojů jsou dokonce ještě nebezpečnější). Proto bychom se měli vyhýbat soláriím či dalším podobným zářením.

Příznaky a projevy melanomu

Melanom může mí různé podoby. Může se šířit buď po povrchu nebo mírně do výšky. Pokud se začne tvořit na původní zdravé kůži, projevuje se nejprve jako barevná skvrna, která se pomalu zvětšuje.

Pokud se tvoří na základě mateřského znaménka, projevuje se změnou jeho barvy, tvaru nebo velikosti.

Rozlišujeme čtyři typy melanomu:

1.Povrchově se šířící melanom
Tato forma melanomu je nejrozšířenější (tvoří zhruba 65% všech melanomů). Roste nejdřív po povrchu, později začne prostupovat do hlubších vrstev pokožky. Tato forma vypadá jako hrbolek na tmavě hnědé až černé nepravidelné plošce.

2.Nodulární melanom
Podle statistik tato forma tvoří zhruba 20% všech melanomů. Je pro něj typické, že se od začátku projevuje jako vyvýšenina na kůži. To znamená, že nádor postupuje do větší hloubky kůže.

3.Lentigo maligna melanom
Tato forma melanomu se objevuje zejména u starších osob. Projevuje se jako plošky, na kterých se střídají světlejší a tmavší tóny hnědé.

4.Akrolentiginózní melanom
Tato forma vzniká především na vzdálenějších částech těla jako například na dlaních, chodidlech nebo pod nehty. Zpočátku tento druh melanomu můžeme zaměnit za bradavici, modřinu nebo mozol.

Léčba melanomu

Zkušený dermatolog rozezná melanom od nezhoubného znaménka pouhým pohledem, v některých případech je však potřeba použít specializované metody. Pro jednoznačné zjištění, zda se opravdu jedná o zhoubný nádor se používá metoda takzvané biopsie, kdy se pacientovi odstraní kousek postižené tkáně, kterou patolog mikroskopicky vyšetří.

Pokud se opravdu jedná o zhoubný nádor, lékař jej chirurgicky odstraní i s lymfatickými uzlinami v této oblasti. Jizva po vyjmutém melanomu je potom upravena plastickými chirurgy.

Pacient potom pravidelně (každých 3-6 měsíců) chodí na kontroly do takzvané melanomové ambulance po dobu 5 let. Na těchto kontrolách se zjistí, zda se nádor nevrátil a nebo se nezačal tvořit na jiném místě (lidé, kteří již jednou melanomem trpěli, mají větší šanci, že melanomem onemocní znovu).

Tyto prohlídky mají i psychosociální funkci. Mnoho pacientů s melanomem totiž trpí nadměrnými obavami a lékaři se při těchto prohlídkách snaží svým pacientům mnoho věcí objasnit a uklidnit je.

Jak si mohu pomoci sám

Měli bychom se naučit si sami pravidelně vyšetřovat svoji kůži. Můžeme tím včas rozpoznat rizikový útvar a předejít tak komplikovanému léčení pokročilého nádoru. Uvádí se, že bychom se měli prohlížet třikrát do roka a každé vyšetření nám zabere zhruba pět minut.

Nepotřebujete k tomu víc než zrcadlo, mále zrcátko a dobře osvětlenou místnost. Pokud na sobě objevíme, že se nám mateřské znaménko zvětšuje či mění tvar nebo barvu, nebo se nám na kůži objevila nová skvrna, neváhejte a okamžitě navštivte lékařskou pomoc. Jedná- li se totiž o maligní melanom, je nutné, aby ho lékař okamžitě odstranil.

U samovyšetřování se můžeme řídit následujícími body, které nám mohou alespoň orientačně říct, zda se jedná o zhoubný nádor či ne.

o Symetrie: pokud je znaménka naprosto kulaté, je velmi velká pravděpodobnost, že to není melanom

o Ohraničení: pokud je znaménko neostře ohraničené, je podezřelé

o Průměr: pokud je znaménko větší než půl cm a nebo u něj pozorujeme zvětšení, je pravděpodobně zhoubné

o Barva: pokud je znaménko černé, anebo má více barev, je podezřelé

o Povrch: pokud na znaménku pozorujete drobné hrbolky, může se jednat o zhoubný nádor

Komplikace melanomu

Pokud byl melanom odhalen až v pozdějším stádiu, kdy už se rozšířil do ostatních částí těla, je léčba velmi komplikovaná. Proto je velmi důležité všechny podezřelé skvrny na kůži zkoumat. A v popřípadě, že máme jen malé podezření na melanom, navštivte lékaře. V brzkém stádiu je totiž melanom zcela léčitelný

 

Zdroj: www.vitalion.cz

Nové a aktualizované články

  • 1
TOPlist