Plísně v těle
Trápí Vás plísně v těle a chcete se skutečně uzdravit?
Plísně v organismu a jejich vliv na naše zdraví
Není to tak dávno, co dobrá hospodyňka nic nevyhodila a všechny suroviny dokonale zpracovala. Nahnilé jablíčko vykrojila, bílý či zelený obláček plísně ze zavařeniny sebrala, plesnivý kus chleba odkrojila. A na pohled zdravý zbytek suroviny či potraviny zpracovala. To, že plíseň prorůstá celou surovinou, se mezi lidmi buď nevědělo nebo se to neřešilo. Lidé se plísní nebáli, protože nevěděli, co mohou plísně způsobit v organismu.
Dnes už je to (ve velké většině případů) jinak. Nahnilé jablíčko a plesnivou marmeládu či chléb vyhodíme. Víme totiž, že hniloba a plíseň zasáhne i tu část, která vypadá zdravě. A to, co je nahnilé, postupně i plesniví. Ale co plísně, které na první pohled nevidíme? Plíseň často napadá v suché plody, ořechy, oříšky a semínka(možná se vám už stalo, že jste kousli do celozrnného pečiva a pocítili typicky plesnivou chuť ). Jsou to potraviny, které jsou pro tělo zdravé a potřebné. Ale jsou-li napadené plísní, tam je to právě naopak. A co sýry s tzv. kulturní plísní – niva, hermelín? Je to sice plíseň, která narostla pod odborným dohledem, ale pořád je to plíseň. A stejně, jako nám v lednici mohou zplesnivět i jiné potraviny, mohou zplesnivět i tyto sýry s kulturní plísní. A my to často nedokážeme rozpoznat, jestli je to jen kulturní plíseň či ta, která na sýr „nasedla“dodatečně.
Plísně produkují toxiny – tzv. mykotoxiny a ty našemu zdraví velmi škodí. Poškozují naše vnitřní orgány a jejich funkce, snižují imunitu…
Samostatnou kapitolou jsou antibiotika (anti-biotika).. Sám název ukazuje, co antibiotika způsobují. Jsou opakem probiotik (pro-biotika). Antibiotika usmrcují některé mikroorganismy nebo brání jejich růstu. Ale nejen ty, co nám způsobily nemoc, ale i ty, které ve střevech nutně potřebujeme. Dochází k nerovnováze. A zde přicházejí na řadu plísně. Navíc některá antibiotika přímo podporují růst plísní (penicilín). Než byla objevena antibiotika, plísňová onemocnění se vyskytovala zřídka.
Někdy jsou antibiotika nezbytná pro záchranu zdraví, ale neměli bychom je používat nadměrně.
Jak a čím se projevuje přítomnost plísní v organismu?
- plíseň na nohou
- bílý povlak na jazyku či zapáchající dech
- bolavé koutky
- praskání kůže na patách
- praskání kůže kolem nehtů na rukou
- nadváha
- únava až vyčerpanost
- opakující se vaginální výtoky
- časté infekce
- alergie
- astma
- ekzémy
- potravinová intolerance
- záněty ve střevech
To, co se projevuje na viditelných místech našeho těla a způsobuje nám kosmetické problémy, se týká i sliznic uvnitř našeho těla. Tam už to není problém kosmetický, ale často problém zdravotně závažný.
Mezi první kroky patří důkladná očista střev a změna stravovacích návyků.
Úprava životosprávy
- vyloučit z jídelníčku cukry (džusy, šťávy, limonády…)
- vyloučit výrobky z bílé mouky
- vyloučit plísňové a zrající sýry
- pít dostatek tekutin (voda a bylinkové čaje)
- stravu doplňovat bylinkami/máta, oregano
- používat kokosový olej
- podávat lněné semínko
- podávat skořici, kurkumu
- podávat probiotika
- vhodné je podávání gelu z aloe vera
28.3.2017
Autor: Valerie Sokolíková