Inkontinence moči
Popis inkontinence
Inkontinence jako taková postihuje během života až padesát procent žen. Nejde o jednu nemoc, ale vlastně o příznak (symptom) vyskytující se z různých příčin.
Rozlišujeme několik typů inkontinence, nejčastěji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tj. únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze jako je zvedání břemen nebo cvičení. Tento typ je také nejlépe léčitelný, přičemž je důležité problém včas konzultovat s lékařem.
Dále rozlišujeme tzv. urgentní inkontinenci, která je, na rozdíl od předchozí provázena náhlým nucením na močení. Žena s tímto typem inkontinence je buzena i několikrát za noc tímto silným nutkáním a často se stane, že dojde k úniku, protože na toaletu nestihne dojít. Tento typ je většinou důsledkem jiného onemocnění, například bakteriálního zánětu močových cest.
Tyto případy jsou léčeny odstraněním základní příčiny (léčba antibiotiky apod.)
Dalším typem je inkontinence z přeplnění, kdy se na základě nervové poruchy močový měchýř není schopen úplně vyprázdnit.
Existují i smíšené inkontinence, kdy dochází ke kombinaci různých příčin.
Závažnost této nemoci tkví v její společenské, hygienické i osobní nepřijatelnosti. Pro většinu lidí je představa neovládání základní funkce ponižující, nebo přinejmenším intimní a je jim zatěžko o těchto problémech mluvit. )
Inkontinencí trpící ženy mohou být proto vyřazeny z aktivního pracovního, společenského nebo sexuálního života. Důležité je, že inkontinence je léčitelná a není na místě ji považovat za něco běžného, co už tak zkrátka musí být.
Rizikové faktory inkontinence
Výskyt inkontinence se zvyšuje s přibývajícím věkem ženy, kdy klesá hladina ženského hormonu estrogenu a současně povolují svaly pánevního dna, a to zvláště po menopauze. Důvodem může být i prodělání těžkého porodu, nebo dlouhodobá nadměrná fyzická zátěž při zvedání břemen.
Samovolný únik moči může také nastat z důvodu jiné nemoci, jako je např. diabetes mellitus (cukrovka) nebo neurotické onemocnění. Jednou z možných příčin je také infekce dolních cest močových (při akutní inkontinenci). Větší riziko je také při obezitě, nebo chronickém kašli, kdy je močový měchýř vystavován větší zátěži.
Prevence inkontinence
Vzhledem k příčinám je možná částečná prevence, a to v tomto případě posilování svalů pánevního dna, ať už speciálními cviky nebo udržováním celkové fyzické kondice. To také souvisí s obezitou jako rizikovým faktorem. Na inkontinenci bohužel působit i faktory, které ovlivnit nemůžeme, a proto prevence této nemoci nebude zdaleka stoprocentní.
Příznaky a projevy inkontinence
Příznaky nemoci jsou tedy náhlý únik moči, a to při velké fyzické zátěži nebo zvýšení nitrobřišního tlaku (kýchnutí, zakašlání apod.).
Pro mnoho žen nyní vyvstane otázka, jak se pozná závažnost nemoci. Tento aspekt je velmi individuální. Pro velmi aktivní ženy může být již počáteční stadium inkontinence nepřijatelným problémem, na druhé straně jsou ženy, které trpí pokročilým únikem moči a stále berou inkontinenci jako něco, co je běžná součást jejich života. Není. Je to léčitelná nemoc a nic co by ženy měly brát jako samozřejmost.
Proto obecně: Vyhýbáte se záměrně činnostem, u kterých by mohlo dojít k úniku? Nosíte vložku pro zachycení moči? Omezujete svůj pitný režim ze strachu z většího úniku moči? Dochází k náhlým únikům při cvičení, kašli, kýchnutí nebo smíchu? Omezuje vás inkontinence ve vašich běžných aktivitách (práce, výlety, sport)? Jestli si odpovíte na jednu nebo více z těchto otázek kladně, měla byste svou inkontinenci řešit.
Léčba inkontinence
I když je inkontinence téma, o kterém ženy nerady mluví, existuje více způsobů jak tento problém řešit. Důležité je mimo jiné přijít se včas poradit se svým lékařem, a nenechat únik moči dojít do pozdějších stadií, kdy bude léčba obtížnější.
Inkontinence se samozřejmě dá do určité míry „maskovat“ ať již předcházením rizikovým situacím nebo nošením vložek k zachycení nechtěně uniklé moči. Tyto způsoby ale inkontinenci neřeší dlouhodobě, a pokud problémy přetrvávají, platí pravidlo „čím dříve, tím lépe“. Samovolný únik moči je dnes již tak rozšířeným tématem, že těžko budete hledat lékaře, který by nevěděl, jak vám pomoci. Mimo to existují specializovaná centra po celé republice, zaměřená přímo na tento problém.
Asi prvním doporučením od lékaře budou tzv. Kegelova cvičení pánevního dna, kdy se speciálními cviky pokoušíte navrátit močovému měchýři a trubici podporu ochablých svalů. Je to metoda, která není nijak invazivní, ale záleží jen na pacientce, jak bude cvičební režim dodržovat. Tato metoda je ale účinná pouze, pokud je příčina inkontinence oslabení svalů pánevního dna (nejčastější příčina) a u těžších stupňů úniku moči nemusí mít žádný efekt. V podstatě jde o vědomé stahování svěračů, kterými lze zastavit proud moči.
Druhým způsobem léčby může být hormonální terapie. Žena po menopauze může být ohrožena únikem moči z důvodu poklesu hladiny ženského hormonu estrogenu, který se dodává tělu ve formě poševních čípků, krému nebo tablet.
Operativní léčba. V posledních letech se do popředí dostala miniinvazivní metoda voperování TVT pásky, která odstraní příčinu inkontinence navždy. Páska je podporou pro ochablou močovou trubici, která opět odolává stresovým a zátěžovým vlivům.
Operace je opravdu mini- trvá asi 30 minut, je prováděna v lokální anestezii a žena se může navrátit ke své denní rutině za 2 dny.
Páska není vhodná pro ženy těhotné a ženy plánující těhotenství. Důležité je také zmínit, že dříve proti operaci TVT mluvila cena, kdy výkon přišel ženu až na několikatisícové částky (okolo 15 000 Kč), nyní je výkon plně hrazen pojišťovnou.
Existují i jiné operační metody léčby inkontinence, TVT metoda je ale nejrozšířenější pro její minimální invazivnost a celkovou rychlou rekonvalescenci po zákroku.
Jak si mohu pomoci sám
Kromě prevence obezity jako jednoho z bohužel mnoha rizikových faktorů a posilování svěračů toho ženy samy opravdu moc nezmůžou.
Pro správnou léčbu inkontinence, kdy je potřeba nejprve správně odhalit příčinu úniku moči je vhodné založit si tzv. mikční kalendář. Do tohoto jednoduchého diáře se zapisuje denní příjem tekutin a režim vyprazdňování močového měchýře. Důležité je mít dostatek tekutin, a vynechat nápoje, které obsahují alkohol a kofein (látky, které dráždí močový měchýř). Z tohoto kalendáře může lékař jednodušeji poznat příčinu a poté započít správnou léčbu.
Komplikace inkontinence
Případné komplikace léčby tkví v nežádoucích účincích léků nebo běžnými operačními komplikacemi při invazivní léčbě.
Zavedení TVT pásky je nyní už natolik miniinvazivní metodou, že je i minimálně riziková. Všechny způsoby léčby je potřeba nejprve řešit s lékařem, který doporučí nejvhodnější metodu. Nebojte se o své inkontinenci mluvit a nenechte se s ní omezovat. Každá žena má totiž právo udržet moč.
Zdroj: www.vitalion.cz