Barrettův jícen
Barrettův jícen (anglicky Barrett's esophagus) je označení pro stav, kdy dochází v sliznici jícnu k přestavbě na sliznici střevního typu (tzv. intestinální metaplázie). Důvodem pro tuto přestavbu je opakované dráždění žaludeční kyselinou při gastroezofageálním refluxu.___
Jedná se tedy o jakýsi adaptační mechanizmus v reakci na přítomnost kyselého žaludečního obsahu v , kde se při dostačující funkci dolního jícnového svěrače normálně nedostane. Obvykle bývá Barrettův jícen v dolní části jícnu na přechodu do žaludku. Tato přeměna sliznice je nebezpečná, patří totiž mezi prekancerózy a zvyšuje tak riziko vzniku jícnu.
Diagnostika - diagnostikuje se při endoskopii, kdy je patrný jako výrazně červený úsek sliznice. Definitivně diagnózu potvrdí histologické vyšetření vzorku sliznice, který se odebírá také endoskopicky.
Léčba - stupňuje se podle závažnosti metaplázie (přeměny sliznice) v jícnu. V počátečním stádiu se zaměřujeme na příčiny, kterou je gastroezofageální reflux. Zde se osvědčuje farmakologická léčba zaměřená na utlumení tvorby kyseliny v žaludku (inhibitory protonové pumpy a jiné). V případě pokročilého nálezu je důležité postiženou tkáň odstranit, to lze endoskopicky, radioablačně, kryoterapií a dalšími, včetně klasické chirurgie.
Jak se projevuje Barrettův jícen - příznaky, projevy, symptomy
Samotný Barrettův jícen nemá specifické příznaky, je však spojen s příznaky souvisejícími s refluxní chorobou, a to :
- pálení žáhy
- za hrudní kostí
- pocit vracení se potravy do
- bolestivé a obtížné polykání
- mimojícnové potíže
- laryngitida (zánět hrtanu)
- zápal plic
- chronický kašel
- gingivitida ( dásní)
- zvýšená kazivost zubů
Zdroj: www.priznaky-projevy.cz