Oblíbené články

image

SPOLUPRÁCE Alternativní medicíny

PŘIDEJTE SE K NÁM ...

image

PORADNA

Rádi Vám pomůžeme najít vhodné řešení zdravotních potíží...

image

Nový seznam nemocí

Přehledný seznam všech běžných nemocí.
 
 • Alternativní medicína CZ

  Alternativní medicína CZ

  AlternativníMedicína.cz je zpravodajský a poradenský server pro odborníky i širokou veřejnost zaměřený na zdraví. Společně s lékaři, terapeuty, poradci a léčiteli hledáme a předkládáme nejnovější poznatky z praxe, které přinášejí kvalitní řešení na zdravotní problémy, které vás trápí.

  Těšíme se na vaší cestu ke zdraví a je naším posláním vám pomáhat pomocí kvalitních informací.

   

   

  Přečtěte si více
 • Revoluce v léčení všech nemocí

  Revoluce v léčení všech nemocí

  "Revoluce v léčení všech nemocí" je nejznámější kniha paní Huldy Clarkové. V knize popisuje příčiny všech nemocí a předkládá řešení včetně kazuistik ze své praxe.        Mezi hlavní 2 příčiny považuje:

  Parazity, na které platí elektronická a herbální léčba a

  Nečistoty, u kterých je nejjednodušší léčba se jim vyhnout.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • Produkty pro zdraví a pohodu

  Produkty pro zdraví a pohodu

  V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů pro zdraví, ale je mezi nimi i mnoho takových, které vás směrem ke zdraví příliš neposunou a pouze se vydáte z peněz.

  Testujeme a představujeme kvalitní produkty pro trvalé a zářivé zdraví. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • PYRAMIDY

  Lidé si pod pyramidou nabíjejí vodu, kterou pak pijí, zalévají s ní kytky, či ji používají pro obklady.

  Dávní vládci a civilizace si stavěli pyramidy, které jim sloužily k získání nadpřirozených schopností a jejich mysl povznášely a rozvíjely.

  Ne každý dnes ví, že pyramida je tvarový zářič, neboli transformátor energie, který dokáže působit na hmotný vesmír, ale také na živé organismy.

   

   

   

  Přečtěte si více
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Vilcacora (Kočičí dráp) – původ, léčivé vlastnosti a využití

Vilcacora – původ

Kočičí dráp (lat. Uncaria tomentosa), neboli vilcacora nebo také Řemdihák plstnatý, je druh popínavé rostliny patřící do čeledi Rubiaceae. Tato rostlina pochází z Asie a Afriky, kde bylo dosud identifikováno asi 60 druhů. Vyskytuje se také v Jižní Americe, kde Vilcacora roste hlavně v povodí Amazonky, odkud se převážně získává. Zajímavé je, což potvrzuje i British Pharmacopoeia VII, že oficiálním druhem vilcacory je také Uncaria gambir Roxb, která pochází z Javy, ostrova Borneo a poloostrova Malacca.

Kočičí dráp je podle mnoha lidí účinný na všechny nemoci, na úvod si však řekneme, co to vilcacora vůbec je a jak vypadá. Nejoblíbenější druh Vilcacory, Uncaria tomentosa (Willd) DC má podobu velkého keře, který často dosahuje výšky až 20 metrů. Vyznačuje se čtyřrohým, dřevitým stonkem pokrytým rovnými 2 cm dlouhými trny směřujícími dolů. Za zmínku stojí také specifické oválné podlouhlé listy, uvnitř kterých můžeme najít zelené žebrování. Boky listů jsou mírně nažloutlé a pokryté chloupky příjemnými na dotek.

Za zmínku stojí také zajímavý fakt, že domorodci dokáží rozlišit až tři různé formy tohoto druhu, v závislosti na barvě kůry po naříznutí. Může být bílé, tmavě žluté nebo tmavě červené barvy. Tyto rozdíly se promítají do obsahu účinných látek v rostlině a jejích terapeutických vlastností.

Uncaria guianensis (Aubl) Gmel. je druhý, stejně oblíbený druh Vilcacory, který se liší pouze vzhledem stonkových trnů. Ty jsou zakřivené a mají charakteristický tvar kočičího drápu. Odtud také pochází název rostliny. Druhým rozdílem je odlišný vzhled listů, které jsou lesklé, bez chloupků, mírně eliptické a světle vláknité. Oba druhy rostliny se nazývají „una de gato“, což je podle Peruánců označení „teplé“ rostliny.

Kočičí dráp – účinné látky

Mnoho let výzkumu léčivých vlastností kočičího drápu souvisí především s bohatým složením této rostliny. Přítomnost tetracyklických alkaloidů má rozhodující vliv na farmakologickou aktivitu vilcacory, ta totiž významně snižuje krevní tlak, mírně zvyšuje imunitu těla a má také zklidňující účinky.

Druhou důležitou složkou jsou pentacyklické oxindolové alkaloidy (POA), které jsou nejen silným antioxidantem, ale také stimulují vývoj fagocytů a pomáhají tlumit agregaci krevních destiček. Předpokládá se, že tato sloučenina má silný protizánětlivý účinek a mnoho vědců potvrzuje, že může také blokovat zánětlivé látky, jako je Faktor alfa nekrózy nádorů (TNF-alfa).

Kromě uvedených látek mají na naše zdraví velký vliv četné polyfenoly, flavonoidy, kvercetiny, katechiny, taniny a hlenové látky. Jak je známo, tyto sloučeniny mají pozitivní vliv na proces čištění trávicího traktu a mohou také pomoci při léčbě zánětů střevní sliznice, divertikul, hemoroidů, žaludečních vředů a duodenálních vředů.

Výzkum zaměřený na identifikaci přesné chemické struktury kočičího drápu stále probíhá. Podle nejnovějších zpráv může být tato rostlina zdrojem cenných glykosidů, triterpenů a esterových derivátů kyseliny quinovové (včetně kampesterolu, ß-sitosterolu a stigmasterolu) a také kyseliny ursolové a olejové.


Kočičí dráp: léčivé vlastnosti

Názory na účinnost a léčivé vlastnosti kočičího drápu jsou stále nejednotné. Jak uvedla Americká společnost pro výzkum rakoviny, stále existuje nedostatek vědeckých důkazů ve formě pokusů na lidech, které by potvrdily léčivé vlastnosti Vilcacory. V současné době existují pouze výsledky laboratorních testů prováděných na zvířatech a na jejich základě se dospělo k závěru, že kočičí dráp má skutečně pozitivní vliv na naše zdraví.


Kočičí dráp: léčivé vlastnosti podle tradiční medicíny

Vilcacora je popínavá rostlina, jejíž kůra je používána jihoamerickými šamany a léčiteli již více než 2000 let. Lékaři ji označují jako „životodárnou peruánskou vinnou révu“, která pomáhá při léčbě ran a kožních onemocnění, artritidy, zánětlivých onemocnění střev a žaludečních vředů (včetně kandidózy), astmatu a dokonce i rakoviny. Podle jejich názoru lze vypitím nálevu z kočičího drápu nebo jeho použitím v lázni zabránit alergické atopii a odvar z kůry a kořenů rostliny nám dokáže pomoci při léčbě zánětů a menstruačních potíží.

Amazonští indiáni věřili, že tato vysoce ceněná rostlina může prodloužit jejich život a pravidelná konzumace nálevu z kůry kočičího drápu jim pomůže chránit se před různými chorobami, eliminovat bolesti celého těla a očistit jej.


Vilcacora - imunostimulační schopnosti

V moderní konvenční medicíně se u Vilcacory vkládají největší naděje zejména do výše zmíněných alkaloidů, které stimulují fagocytózu, což je proces, při kterém bílé krvinky ničí bakterie útočící na naše tělo. Můžeme tedy dojít k závěru, že tato bylina dokáže přispět k posílení našeho imunitního systému.


Vilcacora - protizánětlivé vlastnosti

Když už mluvíme o alkaloidech obsažených v kočičím drápu, je vhodné věnovat pozornost také jejich protizánětlivým vlastnostem, které mohou bojovat se záněty v našem těle, zpomalit srdeční frekvenci, zpomalit růst nádorů a snížit krevní tlak.


Vilcacora - antioxidační vlastnosti

Díky vysokému obsahu polyfenolů a flavonoidů je kočičí dráp schopen blokovat volné radikály, které jsou odpovědné za poškození buněk. Podle nejnovějšího výzkumu je vilcacora 3,18krát aktivnější než vitamin C. Stojí za zmínku, že stejné sloučeniny jsou odpovědné za snížení hladiny oxidačního stresu a ochranu před jeho negativním dopadem na naše zdraví.


Vilcacora - adaptogenní účinky

Další důležitou vlastností Vilcacory je její adaptogenní účinek, který zvyšuje toleranci našeho těla vůči stresovým faktorům. Zároveň se zvyšuje fyzická výkonnost našeho těla a duševní odolnost. Stojí za zmínku, že kočičí dráp nám dokáže zlepšit náladu a snížit nervové napětí způsobené stresovými faktory. Věří se také, že díky svým zklidňujícím účinkům může Vilcacora pomoci v boji proti nespavosti a potížím s usínáním.


Vilcacora - pozitivní vliv na kůži

Unikátní složení této byliny se cení také pro její blahodárný účinek na naši pokožku. Bylo zjištěno, že vnější použití přípravků s obsahem Vilcacory může pomoci při hojení ran a léčbě různých typů dermatologických změn.


Vilcacora - použití

Kočičí dráp je k dispozici v různých formách. Můžeme jej použít jak jako lékařskou surovinu, tak jako doplněk stravy. Jako surovina se používají listy, kůra a kořen vilcacory, ze kterých se vyrábějí bylinné přípravky, jako například čaje z kůry nebo mletý prášek.

Kočičí dráp - čaj

Použití Vilcacory ve formě čaje se mimo jiné doporučuje v období rekonvalescence po nemoci, v období celkové slabosti organismu, chronické únavy a nízké imunity. Proto stojí za to přípravek používat hlavně v podzimním a zimním období. Nálev z kočičího drápu může navíc pomoci snížit hladinu nervového napětí a podpořit náš imunitní systém při boji s infekcí.


Kočičí dráp - doplněk stravy

Ve Spojených státech byl proveden důkladný výzkum účinných látek kočičího drápu, který umožnil uvést na trh některé přípravky založené právě na této rostlině. Jsou uvedeny jako doplňky stravy, např. ve formě bylinných čajů, zubních past nebo kapslí. Dokud však nebudou klinické studie potvrzeny při pokusech na lidech, nelze vilcacoru prodávat jako léčivý přípravek.

Díky stopovému množství toxických sloučenin jsou doplňky stravy s vilcacorou zcela bezpečné pro náš zažívací systém. Jejich přirozené složení pomáhá chránit tělo před mnoha chorobami, včetně oparů, mykóz, virových či bakteriálních onemocnění, alergiemi, nespavostí, náhlými svalovými křečemi, celkovým oslabením a nachlazením.


Kočičí dráp - dávkování

Spousta lidí si klade otázku, jak vlastně čaj z vilcacory připravit. Pokud si chceme připravit nálev z nakrájené kůry kočičího drápu, potřebujeme asi 1 polévkovou lžíci byliny (2 g), kterou vaříme s jednou sklenicí vody po dobu 15-30 minut. Pro zlepšení chuti lze přidat trochu citronové šťávy. Denně můžeme podle potřeby konzumovat polovinu nebo celou sklenici nálevu.

V případě užívání mleté vilcacory použijeme 1 g (asi půl čajové lžičky) prášku, který zalijeme trochou horké vody. Po vychladnutí vypijeme celý nálev (včetně prášku). Tento typ směsi můžeme užívat až třikrát denně.

Pokud užíváte doplněk stravy ve formě tobolek vilcacory, můžete konzumovat jednu tobolku třikrát denně, nejlépe mezi jídly. Pokud právě začínáme s léčbou vilcacorou, doporučujeme užívat 2-3 tobolky třikrát denně, asi půl hodiny před jídlem a zapít je 1 sklenicí vody.

Mírně odlišné dávkování platí pro ty, kteří bojují s vážnými chorobami, včetně nádorových onemocnění. V tomto případě je nutné zvýšit dávku o jednu tobolku každý týden, dokud neužíváme 5-7 tobolek 3 až 5krát denně. Důležité je však pečlivé pozorování reakce našeho těla a pravidelná kontrola toho, jak se vyrovnává s užíváním tak velkých dávek přípravku.

Pamatujte, že léčba kočičím drápem by měla trvat několik měsíců a během této doby byste měli dbát na to, abyste mezi po sobě následujícími baleními přípravku dodržovali týdenní přestávky.


Vilcacora - kontraindikace

Kočičí dráp je bylina, která je pro naše tělo bezpečná a má pozitivní vliv na funkci mnoha orgánů. Je však třeba mít na paměti, že ne každý může přípravky s jejím obsahem užívat. Jako doplněk stravy se nedoporučuje těhotným ženám a kojícím matkám. Existují názory, že užívání Vilcacory může způsobit potíže s otěhotněním, ale ne natolik, aby ji bylo možné zaměňovat s hormonální antikoncepcí.

Vzhledem k její schopnosti snížení agregace krevních destiček a snížení srážlivosti krve je třeba dbát na to, aby se přípravky s obsahem kočičího drápu neužívaly společně s antikoagulační léčbou. Vilcacora se také nedoporučuje lidem, kteří bojují s diabetem závislým na inzulínu a pravidelně užívají inzulín nebo hormonální léky. Další skupinou lidí, kteří by se měli přípravkům s Vilcacorou vyhnout, jsou pacienti, kteří bojují s autoimunitními chorobami jako jsou lupus nebo roztroušená skleróza.

Kontraindikací pro užívání přípravků s obsahem kočičího drápu je také stav po transplantaci vnitřních orgánů nebo kostní dřeně, stejně jako tendence k nízkému krevnímu tlaku. Kvůli obsahu taninu v přípravcích s Vilcacorou by se měli užívání vzdát také lidé trpící renální nebo žaludeční nedostatečností. Kvůli nedostatku informací by se Vilcacora neměla podávat dětem mladším tří let.


Kočičí dráp - vedlejší účinky

Vilcacora nemá toxický účinek na náš organismus, je však potřeba pamatovat na možné vedlejší účinky, které se mohou vyskytnout při užívání příliš vysokých dávek přípravku (více než 3-4 g najednou). Nejběžnějšími příznaky jsou bolesti břicha a gastrointestinální potíže, včetně průjmů způsobených vysokým obsahem tříslovin v kůře. Průjem nebo řídká stolice jsou zpravidla mírné a měly by se zlepšovat delším užíváním. Pokud však průjem přetrvává déle než 3-4 dny, je třeba užívání přípravku přerušit nebo snížit jeho dávku.


Vilcacora kočičí dráp - kde přípravek koupit?

Vzhledem k tomu, že kočičí dráp není lék, ale pouze doplněk stravy, může být obtížné jej sehnat v lékárně. To však neznamená, že je nedostupný. Přípravky se sypaným nebo mletým kočičím drápem a doplňky ve formě tobolek lze zakoupit ve většině bylinářství nebo v obchodech se zdravou výživou. Nezapomeňte si však vždy ověřit kvalitu výrobku a kupujte jej pouze z ověřených zdrojů. Pamatujte, že pouze vysoce kvalitní byliny poskytnou očekávané výsledky a budou mít pozitivní vliv na naše tělo, zejména na imunitní systém.


Vilcacora kočičí dráp - nákup

Vzhledem k velkému výběru přípravků s obsahem kočičího drápu, jsou jejich ceny velmi rozmanité. Velmi záleží na značce a výrobci, který daný výrobek dodává. Velmi oblíbené jsou např. doplňky stravy s kočičím drápem ve formě tobolek. V prodeji jsou k dispozici také dražší produkty, jejichž cena často přesahuje i 1000 Kč. Můžeme u nich však očekávat vyšší koncentraci vilcacory ve výrobku. Bez ohledu na to, jakou formu zvolíme, nezapomeňte vždy užívat každý přípravek v souladu s jeho zamýšleným použitím a zajistit tak, že bude pro naše tělo bezpečný.  


Kočičí dráp - recenze

Kočičí dráp je bylina známá a používaná v lidovém léčitelství po tisíce let. V konvenční medicíně existuje relativně krátce, ale každým rokem si získává stále více a více příznivců. Jak víte, je to 100% přírodní přípravek, takže na očekávané výsledky musíme dlouho čekat, nezapomeňte proto přípravky pravidelně užívat a udržovat vyváženou stravu. To však nic nemění na skutečnosti, že nám Vilcacora přináší velké naděje na léčbu mnoha nemocí.

Stále častěji se k nám dostávají pozitivními názory lidí, kteří tvrdí, že jim Vilcacora pomohla nejen se zvýšením imunity těla, ale také prokázala příznivý vliv na zlepšení fungování trávicího systému. Většina lidí, kteří se rozhodnou užívat odvar z kočičího drápu, po čase pociťuje pozitivní účinky na krevní oběh a nebo v boji proti depresím či alergiím. Po delší době užívání zařadí většina spokojených klientů kočičí dráp do své lékárničky jako nezbytnou součást jejich každodenní stravy.

 

Zdroj:

https://www.herbavis.cz

 

Nové a aktualizované články

 • 1
TOPlist