Ultrazvuková metoda

Výzkumníci vyvíjejí metodu na zkapalnění tumorů používáním zvukových vln a léčí bezpečně rakovinu bez chemoterapie nebo ozařování

 

(NaturalNews) Je vyvíjena nová ultrazvuková metoda, která může umožnit, aby rakovinové nádory byly zkapalněny bez použití chemoterapie nebo elektromagnetického ozařování. Kupodivu poslední výzkum do této techniky provedený vědci z Washingtonské university napovídá, že by též nakonec mohli umožnit plnou regeneraci poškozené tkáně či orgánů.

Nálezy byly prezentovány na 168. schůzi Americké akustické společnosti (ASA) v Indianapolisu v říjnu.

 


Dotyčná technika, známá jako histotripsie, používá ultrazvuk, aby mechanicky zničila rakovinové nebo jiné cílené tkáně. Toto je odklon od tradiční ultrazvukové terapie, která ničí tkáně používáním horka.

V histotripsii vede ultrazvukově indukovaná vibrace k produkci bublin tvořících se z rozpuštěných plynů. Pokud vibrace pokračuje v dostatečně vysokých intenzitách, bubliny nakonec zkolabují, vypustí šokovou vlnu, která úplně zkapalní buňky. Série těchto kolapsů (známá jako inertinální kavitace) může zničit obrovskou část tkáně, jako například nádor. Vědci mohou tento proces urychlit injekcemi mikrobublin do tkáně před procedurou.

Studie ukázaly, že histotripsie může totálně zkapalnit nádory a může tak učinit s pozoruhodnou přesností a minimálním dopadem na zdravou okolní tkáň.

Do dnešního dne byly vyvinuty tři druhy histotripsie. Originální metoda, šoková rozptylová histotripsie, používá pulsy vysoké intenzity v rozpětí od 2 do 20 mikrosekund. V poslední době vědci vyvinuli dokonce ještě vyšší formu intenzity, vlastní prahovou histotripsii, která používá pulsy pouze 0, 1 – 2 mikrosekund dlouhé.

Vědci z Univerzity ve Washingtonu experimentovali se třetí formou, známou jako vařící histotripsie, která kombinuje vibraci a horko, aby poskytla ten samý efekt jako více konvenční histotripsie. Hlavní výhodou této techniky je, že vyžaduje o mnoho méně energie a může být snadněji vyráběna adaptací stávající technologie.

V používání vařící histotripsie s účelem eliminace rakovinných nádorů vědci očekávali, že jakmile bude jednou nádor zkapalněn, tělo odklidí všechny jeho zbytky jako buněčný odpad. Ke svému překvapení však shledali, že zatímco nádory v jejich experimentech byly skutečně zničeny, v některých případech podkladová extracelulární struktura zůstala.

„V některých z našich pokusů jsme objevili, že něco ze stromální tkáně a cév bylo necháváno pozadu,“ řekl výzkumný pracovník Yak – Nam Wang. „Takže jsme dostali nápad použít toto, abychom decelularizovali tkáně pro tkáňové inženýrství a regenerativní medicínu.“

Přeživší struktura, známá jako extracelulární matrice, je vláknitá síť, kterou buňky používají, aby řídila jejich růst. Neporušená extracelulární matrice by hypoteticky mohla být oseta kmenovými buňkami, umožňujíc tak opětovný růst nové, zdravé tkáně.

Z tohoto důvodu vědci hledali po desetiletí způsob, jak odstranit tkáň bez zničení extracelulární matrice. Avšak téměř všechny metody používané v současné době k ničení buněk též ničí okolní tkáně a vlákna. Také trvají mnohem déle než histotripsie.

„V tkáňovém inženýrství, jedním ze svatých grálů je vyvinutí biomimetických struktur, abyste mohli vyměnit tkáně za originální tkáň,“ řekl Wang.

Wang naznačil, že nová technika by dokonce mohla být používána, aby vytvořila extracelulární matrice k implantaci do jiných částí těla, které byly poničeny před dlouhou dobou.

„Další myšlenkou je, že možná byste mohli pouze implantovat extracelulární matrici a potom tělo samotné by samo oselo tkáně, pokud je to pouze malý kousek tkáně, kterou měníte,“ řekl Wang. „Nebudete mít žádné imunitní problémy a protože máte toto biomimetické lešení, které je bližší přirozené tkáni, uzdravování bude lepší a tělo jej rozpozná jako normální tkáň.“

Wang nyní zkoumá decelularizaci tkáně ledvin a jater u velkých zvířat. Potom doufá, že pokročí k ohodnocení regenerativní schopnosti rozsáhlé decelularizované tkáně.

Zdroj: David Gutierrez

Joomla SEF URLs by Artio
TOPlist