Proč je test na vitamín D důležitější než mamograf

Proč je test na vitamín D důležitější než mamograf

22/01/2019 autor: redakcia Leave a Comment           From: Badatel.net <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>


Říjen je měsícem mezinárodního povědomí o rakovině prsu a s ním se spojují i každoroční výzvy kampaní růžových stužek na rakovinu prsu. Den mamografie připadá na třetí říjnový pátek.

Už máme sice leden, ale neškodí si toto důležité téma připomenout i vícekrát do roka. Je totiž možné, že jste byli, nebo stále jste bombardovaní připomínkami, že mamografy zachraňují životy.

Bohužel jen málo úsilí je věnováno vzdělávání žen o skutečné prevenci. Zjištění rakoviny obyčejně nemá nic společného s prevencí. V té chvíli už je příliš pozdě.

Problém mamografů je, že mají vážná zdravotní rizika, o kterých konvenční kampaně na zvýšení povědomí o rakovině prsu vůbec nemluví. Například obyčejná optimalizace vitamínu D by mohla potenciálně eliminovat velkou většinu typů rakoviny prsu, ale tato zásadní informace je zcela ignorována.

Optimalizace vitamínu D by mohla eliminovat většinu případů rakoviny prsu

Výzkum všeobecně ukázal, že když dosáhnete minimální hladinu vitamínu D 40 nanogramů na mililitr (ng/ml), snižuje se v porovnání s hladinou 20 ng/ml, nebo menší, vaše riziko rakoviny o 67%.

Výzkum ukazuje, že k většině rakovin dochází u lidí, kteří mají krevní hladinu vitamínu D v rozmezí 10 až 40 ng/ml a optimální hladina prevence před rakovinou byla stanovená v rozmezí 60 až 80 ng/ml.

Vitamín D také zvyšuje vaše šance rakovinu přežít, když ji už máte a důkazy naznačují, že přidávání vitamínu D ke konvenční léčbě na rakovinu může účinnost léčby podpořit.

Několik studií také ukazuje, že vyšší hladiny vitamínu D působí ochranně konkrétně proti rakovině prsu.

Důležité je, že studie z roku 2005 ukázala, že ženy s hladinami vitamínu D nad 60 ng/ml mají až o 83 % nižší riziko rakoviny prsu, než ty s hladinou pod 20 ng/ml a já si neumím představit žádnou jinou metodu, která by uměla nabídnout takový druh snížení rizika. Rozhodně to neumějí mamografy.

Poměrně nedávno dospěla k téměř stejnému závěru společná analýza dvou náhodných pokusů a eventuální budoucí studie, publikovaná v červnu 2018. Cílem bylo zjistit, zda existují nějaké přínosy hladiny vitamínu D nad 40 ng/ml, když většina studií si na tyto vyšší hladiny netroufá.

A opravdu, potvrdilo se zjištění z roku 2005, kdy ženy s hladinami vitamínu D rovnajícími se, nebo vyššími než 60 ng/ml, měly o 82 % nižší míru výskytu rakoviny prsu, než ty, jejichž hladiny byly 20 ng/ml a nižší.

Společné údaje byly analyzované třemi různými způsoby. Míry výskytu byly nejprve porovnány na základě hladin vitamínu D v rozmezí od 20 do 60 ng/ml. Následně byla udělána statistická analýza s využitím Kaplan-Meierových křivek.

Nakonec byla k prozkoumání souvislosti mezi různými hladinami vitamínu D a rizikem rakoviny prsu použita vícerozměrná Coxova regrese. Podle autorů:

 „Výsledky těchto třech analýz byly podobné. Při první, porovnání míry výskytu, byla u žen s koncentracemi 25(OH)D≥60 vs.<20 ng/ml míra výskytu rakoviny prsu o 82 % nižší.

Při druhé byly Kaplan-Meierovy křivky pro koncentrace <20, 20-39, 40-59 a ≥60 ng/ml výrazně rozdílné, s největším podílem žen bez rakoviny prsu ve skupině ≥60 ng/ml (99,3 %) a s nejnižším podílem žen bez rakoviny prsu ve skupině <20 ng/ml (96,8 %).

Podíl žen s rakovinou prsu byl u skupiny ≥60 v porovnání se skupinou <20 ng/ml o 78 % nižší.

Třetí analýza, vícerozměrná Coxova regrese, ukázala, že ženy s koncentracemi 25(OH)D ≥60 ng/ml měly o cca 80 % nižší riziko rakoviny prsu než ženy s koncentracemi <20 ng/ml, přizpůsobené na základě věku, BMI, kuřáckého statusu, příjmu kalciových doplňků a zkoumání původu…

Vyšší koncentrace 25(OH)D se spojily s příslušným snížením rizika rakoviny prsu, kde nejvyšší ochranu poskytovali koncentrace ≥60 ng/ml.“

Další studie spojující hladinu vitamínu D s rizikem rakoviny

Hypotézu, že vyšší hladiny vitamínu D jsou účinnou prevencí proti rakovině, podporuje i několik dalších studií, ke kterým patří následující, ne však jediné:

Menopauza, 2018 – teprve nedávno zjistil výzkum uveřejněný v časopise Menopauza, že ženy po menopauze, kterým byla diagnostikovaná rakovina prsu, mají s větší pravděpodobností nedostatek vitamínu D a nadváhu, než ženy, jejichž diagnóza je negativní.

Celkově měly pacientky s rakovinou prsu 1,5-krát vyšší pravděpodobnost nízké hladiny vitamínu D.

The BMJ, 2018 – začátkem roku 2018 dospěla japonská studie, uveřejněná v lékařském časopise The BMJ, k závěru, že vyšší hladiny vitamínu D souvisejí s o 20 % nižším relativním rizikem vnitřních druhů rakovin u obou pohlaví.

Stejně důležité je zjištění, že neexistuje žádné zvýšené riziko jakéhokoliv typu rakoviny při vyšších hladinách vitamínu D.

PLOS One, 2016 – tato společná analýza náhodného pokusu a eventuální budoucí studie zjistila, že ženy ve věku 55 a více let, které měly v krvi hladinu vitamínu D 40 ng/ml a vyšší, měly o 67 % snížené riziko rakoviny v porovnání s těmi, jejichž hladina vitamínu D byla 20 ng/ml nebo nižší.

Příčiny a kontrola rakoviny, 2013 – v této kontrolní případové studii měly ženy s hladinou vitamínu D 35 ng/ml a vyšší o 70 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu v porovnání se ženami, jejichž hladina byla 15 ng/ml a nižší.

PLOS One, 2011 – zde měly ženy s hladinou vitamínu 30 ng/ml nebo vyšší o 60 % nižší riziko rakoviny prsu než ty, jejichž hladina bola 20 ng/ml a nižší. Mezi ženami po menopauze bylo riziko nižší o 71 %.

Rakovinová epidemiologie, biomarkery a prevence, 2019 – v této případové kontrolní studii měly ženy před menopauzou s hladinou vitamínu D 34 ng/ml a vyšší o více než 60 % snížené riziko onemocnění rakovinou prsu proti těm, jejichž hladina byla 24 ng/ml nebo méně.

Karcinogenéza, 2007 – ženy po menopauze s hladinou vitamínu D 30 ng/ml měly o téměř 70 % nižší riziko rakoviny prsu v porovnaní s těmi, jejichž hladina byla 12 ng/ml nebo nižší.

Americký žurnál klinické výživy, 2007 – ženy nad 55 let, které zvýšily své průměrné hodnoty vitamínu D v krvi na 38 ng/ml, snížily své riziko všech agresivních rakovin, včetně rakoviny prsu, o 77 %.

Protirakovinový výzkum únor 2011 – v této studii měli pacienti s vysokými hladinami vitamínu D dvojnásobně vyšší pravděpodobnost přežití než ti s nízkými hladinami (vyšší hladiny vitamínu D se také u pacientů s rakovinou spojují s nižším rizikem těžké periferní neuropatie).

Hladinu vitamínu D si nechte zkontrolovat co nejdřív

Tento rok prokažte skutečnou laskavost zdraví svých prsů a nechte si zkontrolovat hladinu vitamínu D. Umějí to zprostředkovat i obvodní lékaři jednoduchým laboratorním vyšetřením krevního obrazu, kde bude zahrnutý i vitamín D.

Jinak dříve než darujete peníze nějaké nadaci nebo charitě na prevenci rakoviny prsu, zjistěte si, zda se ta skupina zaměřuje i na základní prevenci, nebo jen na mamografy.

Skutečně se snaží eliminovat rakovinu prsu, nebo jen usilují o její odhalování? Potom si ověřte, zda skupina doporučuje jako hlavní strategii prevence testování na vitamín D.

Výzkum znovu jasně ukázal, že hladina vitamínu D na úrovni alespoň 40 ng/ml – a ideálně mezi 60 až 80 ng/ml – dokáže vaše riziko rakoviny prsu výrazně snížit.

Jak poznamenali v GrassrootHealth: „Jakmile jsou odpovědi na obě výzvy ANO, tak na tom mohou ženy rychle, významně, bezpečně a levně jen získat.“

Pokud ne, pak vaše peníze zřejmě příliš dobra nenadělají, když se podíváme na to, že navzdory mnoha miliónům vybraných ve sbírkách, nenastala za deset let ve výskytu rakoviny prsu žádná změna.

Podle údajů, publikovaných v Archivech interní medicíny, má 75% dospělých a dospívajících lidí nedostatek vitamínu D, přičemž dostatečná hladina je 30 ng/ml.

To znamená, že nejméně tři čtvrtiny ženské populace by mohly snížit své riziko onemocnění rakovinou prsu o 60 až 80 %.

Kdyby se stupeň dostatečnosti posunul na úroveň 40 či 60 ng/ml, byla by míra nedostatku vitamínu D v populaci pravděpodobně vysokých 90%. Bohužel velká většina lidí nemá dostatečné hladiny séra vitamínu D na to, aby předešli rakovině a přitom napravit to je tak lehké a levné!

A tak prosím, pokud jste to ještě neudělali, dejte si v průběhu tohoto roku za cíl optimalizaci vitamínu D a podělte se o tuto zprávu se všemi ostatními ženami ve vašem životě.

Dejte pozor na vzájemné působení vitamínů D a K2, vápníku a hořčíku

Co se týče zvýšení hladiny vitamínu D, mějte na paměti, že nejlepším způsobem jeho získání je rozumné vystavování se slunečním paprskům. I tak ale budou mnozí na dosažení optimální hladiny potřebovat orální doplněk, hlavně pokud jste těhotná žena a je zimní období.

Mějte jen na paměti, že při orálním užívání velkých dávek vitamínu D budete možná potřebovat zvýšit i svůj příjem vápníku, hořčíku a vitamínu K2, protože tyto čtyři živiny vzájemně spolupracují a pro správné fungování se spoléhají na dostatečné množství každého z nich.

Důležité je, že nedostatečné hladiny vitamínu K2 mohou v kombinaci s přijímáním vysokých dávek vitamínu D způsobit nadměrné vstřebávání vápníku, což zase může vést k ukládání vápníku ve vašem srdci a ledvinách.

Důležité je i zachování správného poměru vápníku s hořčíkem, protože hořčík vám pomáhá udržovat v buňkách vápník, takže mohou lépe fungovat. Jako ideální se zdá být poměr 1:1.

Hořčík je také potřebný k aktivaci vitamínu D. Bez dostatku hořčíku může být užívání doplňku vitamínu D neúčinné, vyvolávajíc v podstatě zdání, že potřebujete zbytečně vysoké množství. Budete-li mít příliš nízkou hladinu hořčíku, vitamín D se bude jednoduše ukládat ve své neaktivní formě a nebudete z něj mít absolutně žádný užitek.

Podle nedávného výzkumu až 50% lidí užívajících doplňky vitamínu D, z něj nemusí mít výrazný přínos z důvodu nepostačujícím  hladinám hořčíku.

Naopak, máte-li optimální hladinu hořčíku, vaše hladina vitamínu D bude růst i při užívání mnohem nižší dávky.

Malování na růžovo – pozor na podvod s růžovou stužkou

Přestože je mnoho různých charit věnujících se prevenci rakoviny prsu, zřejmě nejznámějšími jsou akce firmy Avon nebo Ligy proti rakovině.

Ženám způsobili mnoho škod zpochybňováním autentických preventivních kroků dostupných pro boj s rakovinou prsu a bagatelizováním preventivní role zdravého stravování, optimalizace hladiny vitamínu D a omezení vystavování se chemickým látkám, přičemž silně propagovali mamografii.

Ignorováním role, kterou hraje ve vývoji rakoviny váš životní styl, mohou podobné organizace dále vybírat milióny Eur ve jménu „hledání léku“.

Účinná prevence by přitom mohla potřebu hledání léku zcela eliminovat. Jak uvedla v článku z roku 2014 Karuna Jaggarová, výkonná ředitelka organizace Breast Cancer Action:

„Jen málo lidí si uvědomuje, že měsíc povědomí o rakovině prsu (BCAM) zavedla farmaceutická společnost Astra Zeneca, prodávající na jedné straně léky na léčbu rakoviny a na druhé karcinogenní pesticidy.

A tak je BCAM po celou dobu jedna velká reklamní kampaň – zřejmě nejúspěšnější marketingová kampaň 20. století.

Právě proto my v organizaci Breast Cancer Action nazýváme říjen „měsícem průmyslu rakoviny prsu“, měsícem, kdy korporace vydělávají peníze, předstírajíc, jak velmi je trápí rakovina prsu prodáváním výrobků s růžovou stužkou...

Kolik ingrediencí, obsažených v náhodném výběru růžových produktů, je toxických a škodlivých pro vaše zdraví? To kvůli slabým, zastaralým chemickým normám nikdo neví…

Nemůžeme promarnit další říjen přihlížením, jak korporace vydělávají peníze na produktech s růžovou stužkou, obsahujících toxiny, které mají spojitost s rakovinou prsu.

Jestli jste rozhořčení, vyjádřete svůj názor a chraňte nás před toxickými chemickými látkami, ze kterých jsme nemocní, protože výrobcii produktů s růžovou stužkou to určitě dělat nebudou.

Mamografy mohou nadělat více škody než užitku a nemají žádný vliv na míru úmrtnosti

Mamografie dokáže u žen odhalit agresivní rakovinu prsu. O tom není pochyb. Pochybovat se však dá o tom, zda rutinní mamografy jsou anebo nejsou skutečně tím správným nástrojem na snížení míry rakoviny prsu a zda je víc žen, kterým může ublížit, než těch, kterým pomáhá.

Rostoucí množství důkazů naznačuje, že celkově dělá víc škody než užitku vytvářením vysoké míry nesprávných pozitivních nálezů, které vedou ke zbytečné léčbě a s tím souvisejícímu zbytečnému traumatu.

Ti, kdo si zvolí agresivní léčbu, jako je mastektomie, ozařování a chemoterapie, snášejí po nesprávné pozitivní diagnóze fyzickou bolest a utrpení v podstatě zbytečně.

Přestože je nepravděpodobné, že někdy přijdete na to, že jste nakonec vůbec neměli životu nebezpečnou rakovinu, budete ženy, které věří, že jim život zachránila mamografie, jen těžko přesvědčovat, že rutinní mamografy nadělají víc škody než užitku.

Statistiky ale naznačují, že mnoho žen, které přežily rakovinu prsu, ve skutečnosti nepřežily rakovinu, ale její léčbu. Některé studie představu, že mamografy zachraňují životy, úplně vyvrátily. Například:

  1. Studie z roku 2015, uveřejněná v JAMA Internal Medicine, zjistila, že mamografické snímkování vede ke zbytečným léčbám, přičemž nemá na počet úmrtí na rakovinu prsu doslova žádný vliv.
  2. Další studie z roku 2015, uveřejněná v časopise Žurnál Královské lékařské společnosti, hlásí svůj závěr přímo v nadpisu, který zní: „Mamografické snímkování je škodlivé a mělo by se s ním přestat“.

Stručně řečeno, desetiletí rutinního snímkování rakoviny prsu za použití mamografů ničím nepřispěly ke snížení počtu úmrtí na rakovinu prsu, přičemž způsobily, že více než polovina – 52% - všech žen, které test absolvovaly, bylo diagnostikovaných příliš často a léčených přehnaně. Podle hlavního autora studie Petra C. Gotzscheho byly mamografy drogou, „už dávno měly být stažené z trhu“.

  1. Studie z roku 2012 v časopise The Lancet dospěla k závěru, že na každý život, zachráněný mamografickým snímkováním, připadají tři ženy, které jsou diagnostikované přehnaně a léčené chirurgickým zákrokem, ozařováním nebo chemoterapií kvůli pomalu se šířící formě rakoviny, která by jim možná nikdy v životě nezpůsobila problém. Navíc se nedaly najít žádné pozitivní souvislosti ve vztahu k úmrtnosti.

Počítačová analýza přesnosti mamografy nezlepšuje

Výzkum také ukazuje, že používání detekcí za pomoci počítače (CAD) pro mamografii, které se používají u 90% mamografů a stojí jen v USA ročně 400 miliónů dolarů, přesnost testu nijak nezlepšuje.

Pro zjištění, zda CAD skutečně zlepšuje radiologovo vyhodnocování mamogramů nebo ne, se studie zaměřila na více než 625 000 mamogramů od téměř 324 000 žen.

Ukazuje se, že CAD neměly na vyhodnocování mamografie žádný prospěšný vliv, což vedlo autory k závěru, že: „Tyto výsledky naznačují, že zdravotní pojišťovny platí kvůli CAD víc, přičemž pro ženy to nemá žádný nesporný přínos.“

Ve skutečnosti jsou radiologové náchylnější přehlédnout rakovinu, když CAD používají, než když je nepoužívají.

Celkově identifikovali radiologové rakovinu správně v 90% případů v době, kdy se CAD nepoužívaly, a jen v 83 % případů, pokud CAD používali.

Převezměte kontrolu nad svým rizikem rakoviny

Nezapomeňte si tedy dát zkontrolovat svou hladinu vitamínu D, a pokud je nižší než 60 ng/ml, podnikněte kroky na její zvýšení.

Hledáte-li nějaký vědecky ověřený způsob, jak se vyhnout tomu, abyste sestali součástí statistiky rakoviny prsu, optimalizace hladiny vašeho vitamínu je na samém začátku seznamu.

Opět platí, že úroveň, kterou potřebujete dosáhnout, je v rozmezí 60 až 80 ng/ml. Hladina 40 ng/ml je příliš nízká na to, aby úspěšně předcházela celé řadě onemocnění, včetně rakoviny.

Co se týče dávkování, potřebujete užívat jakékoliv dávkování, které vás dostane do optimálního rozmezí. Výzkum ukazuje, že u 97 % populace by na dosažení hladiny 40 ng/ml bylo potřeba 9 600 mezinárodních jednotek (IUs) vitamínu D, individuální požadavky se však mohou velmi lišit.

Jak už bylo zmíněno, velmi důležitým faktorem, který může hrát klíčovou roli ve vaší požadované dávce, je stav vašeho hořčíku, je ale i spousta dalších individuálních faktorů.

Když několik měsíců užíváte určité množství vitamínu D3 a opětovný test odhalí, že stále nejste v doporučeném rozmezí, potom víte, že svoji dávku potřebujete zvýšit.

Postupem času při pokračujícím testování najdete svoje individuální optimum a budete mít dobrou představu, kolik ho potřebujete přijmout na celoroční udržení zdravé hladiny.

Úloha vitamínu D v prevenci onemocnění

Rostoucí množství důkazů ukazuje, že vitamín D hraje velmi důležitou roli v prevenci onemocnění a zachování optimálního zdraví.

Ve vašem těle je asi 30 000 genů a vitamín D z nich ovlivňuje téměř 3 000, stejně jako receptory vitamínu D, nacházející se po celém vašem těle.

Podle jedné rozsáhlé studie mohou optimální hladiny vitamínu D snížit vaše riziko rakoviny až o 60%.

Udržování jeho optimální hladiny může pomoci předcházet nejméně 16 různým typům rakoviny, včetně rakoviny slinivky, plic, vaječníků, prostaty a  kůže.

Jak může testování působení vitamínu D pomoci optimalizovat vaše zdraví

Není divu, že bez ohledu na to, jaké onemocnění či stav se zkoumá, hraje při něm vitamín D důležitou roli?

Právě proto jsme tak nadšení projektem Akce D neziskové organizace GrassrootsHealth. Jejím ředitelem výzkumu je Dr. Robert Heaney a je jak součástí návrhu Projektu Akce D, tak i analýzy výsledků výzkumu.

GrassrootHealth ukazuje, co můžete dnes dělat na základě známých vědeckých poznatků a konsenzu expertů bez čekání na institucionální letargii.

Ukázala, jak může člověk kombinací vědeckého přístupu (hladin vitamínu D) a osobního rozhodnutí konat převzít skutečnou kontrolu nad vlastním zdravím.

Co má organizace GrassrootsHealth v plánu dále?

Nezisková organizace GrassrootsHealth se teď zabývá novým projektem s názvem Chraňme naše děti TEĎ! (POC).

Cílem tohoto projektu je dosáhnout v komunitě účasti alespoň 500 těhotných žen a zvýšit u nich množství vitamínu D v krvi na doporučenou hladinu alespoň 40 ng/ml, na základě klinického testu neonatologičky Carol Wagnerové a výzkumníka Brucea Hollisa, zaměřujícího se na výzkum vitamínu D.

Kromě toho, projekt bude tyto výsledky do dvou let „demonstrovat“ v různých institucích ve státě a vládě s požadavkem na učinění kroků k ochraně další světové generace.

Dalšími položkami očekávaného dopadu projektu zřejmě bude snížení počtu předčasných porodů (v některých případech snížení až do 50%).

Projekt už má požehnání vědců a lékařů Lékařské univerzity Jižní Karolína (kteří ho zavádějí do své praxe) a dokonce i pojišťoven.

Implementovat ho může jakákoliv komunita a změnit tím něco pro sebe i ostatní.

Joomla SEF URLs by Artio
TOPlist